Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Dnes uplyne 40 let od smrti Ferdinanda Peroutky: Jaký byl život legendy české žurnalistiky?

Dnes uplyne 40 let od smrti Ferdinanda Peroutky: Jaký byl život legendy české žurnalistiky?
Zdroj: facebook.com
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
Ferdinand Peroutka byl jedním z nejvýznamnějších představitelů české žurnalistiky 20. století, v roce 1948 odešel do exilu, poté řídil československé vysílání Svobodné Evropy. Je pokládán za nejvýznamnějšího českého novináře od dob Karla Havlíčka Borovského. Od jeho smrti dnes uplyne 40 let.

Ferdinand Peroutka se narodil 6. února 1895 v Praze a od mládí více tíhnul k matce. S otcem, který byl nervově labilní, si moc nerozuměl. Ani jeden z rodičů nebyl vzdělaný a Peroutka začal hlouběji studovat až díky profesoru Václavu Flajšhansovi, který si ho všiml na gymnáziu. Škola ho ale moc nebavila, učil se raději sám a své vědomosti získal zejména díky četbě.

Muž, kterému naslouchali vzdělanci

Žurnalista žil především svou prací. V roce 1919 byl jmenován šéfredaktorem židovského deníku Tribuna, který se postupem času stal jedním z nejlepších českých deníků. V roce 1939 se pak stal šéfredaktorem revue Přítomnost, který založil na přání prezidenta T. G. Masaryka Ten Peroutkovu činnost podporoval.

V letech 1924-1939 se stal rovněž komentátorem Lidových novin. Byl členem Pátečníků, tedy skupiny intelektuálů, scházejících se ve vile spisovatele Karla Čapka, nebo u prezidenta Masaryka.

Ačkoliv v Peroutkovi prezident našel schopného „prohradního“ mluvčího, novinář se snažil uchovat si nezávislost a bylo pro něj důležité naslouchat hlasu svědomí. Byl kritikem komunismu a nacismu a nebál se kritizovat Adolfa Hitlera

Koncentrační tábor

Po okupaci Čech a Moravy na něj byl vyvinut tlak, aby psal v duchu protektorátních potřeb. V článku k Hitlerovým narozeninám sice uznal vůdcovu moc, ale uvedl, že odmítá, aby s ním Češi šli. Text byl podle Peroutky hlavním důvodem, proč byl později vězněn v koncentračním táboře

Peroutka byl spolu s dalšími českými osobnostmi odvezen do koncentračního tábora v Dachau a následně byl přemístěn do Buchenwaldu. Pobyl tam dlouhých šest let a po skončení války se vrátil do vlasti. Vrátil se k psaní, ale žurnalistika byla zcela v rukou komunistů. Začal působit jako šéfredaktor ve Svobodných novinách, ale komunisté u sebe demokrata nechtěli, a tak proti němu použili osobní nátlak.

Exil a deprese

Po převratu v roce 1948 byl zbaven postu šéfredaktora a vyhozen ze Syndikátu českých spisovatelů a Syndikátu novinářů. Po těchto událostech se rozhodl pro exil – odjel do Velké Británie a později do Ameriky, kde se stal ředitelem českého vysílání Rádia Svobodná Evropa. Věnoval se také literární tvorbě.

Ve Státech ale žurnalista podléhal depresím Chyběl mu domov a také post muže, jemuž naslouchali vzdělanci. Byla mu diagnostikována rakovina plic a nedlouho po nálezu zemřel. Jeho ostatky byly po roce 1989 převezeny do Čech. Je pohřben na Vyšehradském hřbitově.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy