Dnešek je Světovým dnem proti mozkové mrtvici. Víme, jak se jí ubránit!
15. 5. je den, který má připomenout, že existuje jistý strašák jménem mozková mrtvice. Tahle nemoc ohrožuje stále víc a víc lidí, a to kvůli nezdravému životnímu stylu, který vedeme. V ČR je ročně hospitalizováno přes 60 000 pacientů s diagnózou CMP.
Tohle akutní onemocnění je zákeřné v tom, že se hodně špatně rozpoznává. Během něj dochází k přerušení dodávky krve do některé části mozku a následnému nervovému poškození. Céva, která má krev do mozku dovést, je ucpána a může prasknout. Pak mluvíme o krvácení do mozku.
Proč ale dochází k ucpání cévy? Zpravidla to bývá způsobeno usazováním částeček tuku a dalších látek na stěnách cévy, pokud tedy chceme předejít mrtvici, měli bychom především upravit náš jídelníček. A také přestat kouřit. Kuřáci totiž mají dvakrát větší pravděpodobnost, že se u nich cévní mozková příhoda objeví.
Jak včas rozeznat, že se opravdu jedná o akutní cévní onemocnění a že je třeba vyhledat okamžitou zdravotní pomoc? Varovat by vás měla zhoršená citlivost poloviny těla, tzv. pocit přeleželé ruky, poruchy řeči, slabost končetin, závratě, dvojité vidění... Příznaků je spousta a nemusí se objevit všechny najednou. Velkou chybou je čekat, až brnění rukou přejde. Okamžitě volejte záchranou službu. Každou minutu totiž zanikají dva miliony mozkových buněk a je zničeno na 14 milionů nervových spojení.
CMP z třiceti procent končí bohužel úmrtím, 60 % pacientů umírá do pěti let po mrtvici. Zbytek postižených přežívá s poruchami vnímání, chůze, poruchami řeči.