Do konce roku zemře až 15 tisíc Čechů, vláda by měla okamžitě nařídit lockdown, radí odborník
Petr Ludwig v polovině září zveřejnil své prognózy, které se do posledního puntíku vyplnily. Nejprve předpokládal, že 29 září bude kolem 800 až tisíc hospitalizovaných s koronavirem, což nakonec nastalo o den dříve. 6. října pak předvídal 1600 až 2000 hospitalizací. I to nastalo o den dříve. Nakonec se naplnila i poslední predikce, a to že v polovině října bude v nemocnicích přes 2400 pacientů.
Aktuálně se v nemocnicích léčí 2678 pacientů, přičemž 518 z nich se nachází v kritickém stavu. Jejich počet exponenciálně roste, podobně jako množství nemocných zdravotníků. "Mnoho lidí mi tenkrát psalo, že jsem mimo, že plaším, schytal jsem mnoho urážek, výhružek a jeden pán se se mnou i vsadil. Lidé, a to i jinak skvělí lékaři, totiž intuitivně v prognózách selhávají," napsal v příspěvku Ludwig.
Ludwig má vystudované informační a datové vědy se specializací na modelování a simulace komplexních systémů, což je například právě epidemie. "Základ úspěšné prognózy je potlačit intuitivní lineární pohled a věřit číslům a exponenciále," vysvětlil specialista na data, který nyní sestavil prognózu na další tři týdny.
Česko bude mezi nejpoškozenějšími státy
- Dojde na kolaps nemocnic. Malé se přeplní v horizontu dní, velké v horizontu týdnů. Dojde na významné omezení péče pro všechny pacienty.
- Počet úmrtí pacientů s kornavirem do konce roku se bude pohybovat mězi 5000 až 15000 lidí, a to je spíše optimistická varianta. Lidé bohužel budou umírat o samotě, na chodbách nemocnic a bez patřičné péče. Lékaři budou rozhodovat o osudu lidí podle věku, jak se dělo v Itálii.
- Ve světě bude známý Wu Chan, Bergamo, New York a Česká republika. Problém je, že český scénář může být ještě horší než italský či newyorský, protože mnoho lidí stále riziko popírá, a tedy bude ohromný problém prosazovat dodržování nařízení.
Vláda musí požádat o pomoc ostatní státy
Aby nedošlo na nejčernější scénáře, musí lidé podle Ludwiga dodržovat především dvě věci. Jednak dodržovat osobní lockdown a s nikým se nestýkat, pokud to není nutné, a pak také nosit roušky. "Ty už měly být povinně i venku, snad vyjma lesa. Nečekejte, až to nařídí vláda. E-rouška ani mytí rukou nás nespasí, vir se šíří hlavně kapénkami a ty je třeba zastavit buď vzdáleností, nebo kusem látky," doporučuje Ludwig
S podobným apelem se pak obrací i na vládu, který by podle něj měla nařídit jak lockdown, tak povinně roušky ve venkovních oblastech. Zároveň by měl stát začít budovat vojenské nemocnice a přestavovat stadiony či podzemní garáže na improvizované nemocnice. "Vláda by také měla požádat o zásadní pomoc ostatní státy, a to až tak daleko, že požádat o poskytnutí jejich armádní nemocnice," dodává datový odborník.