Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Dobrý sluha, ale zlý pán. Pohlídejte děti ve virtuálním světě

Dobrý sluha, ale zlý pán. Pohlídejte děti ve virtuálním světě
Zdroj: Pixabay
děti na síti

Také občas směrem ke svému potomkovi pronesete větu: Za mého dětství jsem lítal venku, jezdil na kole, šplhal po stromech a ty jsi pořád na mobilu! Jasně, bylo by lepší, aby si naše děti hrály víc venku, jenže pokrok se zastavit nedá a počítače, mobily a tablety a pohyb ve virtuálním světě jsou jednoznačně součástí našich životů. Koneckonců bez nich by se děti v době pandemie ani nemohly učit!

Co je ale zásadní – když už dítě tráví čas s nejrůznějšími elektronickými vymoženostmi a pohybuje se na internetu, je třeba udělat maximum proto, aby bylo v bezpečí. Protože nástrah, které na nejen něj čekají, je nekonečně mnoho!

Dobře o možném nebezpečí vědí ve společnosti Huawei. Dětem a rodičům pomáhají prostřednictvím svého vzdělávacího projektu, který je k nalezení pod hashtagem #vbezpeci. Cílem naučit děti využívat internet tak, aby jim sloužil, ale neškodil jim.

A jak jste na tom vy?

Dobrý sluha, ale zlý pán. Pohlídejte děti ve virtuálním světě


K ruce má Huawei zajímavé výzkumy, z nich přitom plyne, že ani my, dospěláci, se často nechováme ve virtuálním světě tak, jak bychom měli, zejména v některých jeho oblastech. „Je to oblast aplikací, ve které jsme schopni odklikat spoustu věcí, které nejsou v pořádku, jsou to hesla, která nemáme vždycky úplně silná a je to zveřejňování našich údajů a případně intimních materiálů,“ říká ředitel korporátní komunikace společnosti Huawei Pavel Košek.

Podle průzkumu přitom devět z deseti Čechů považuje kybernetickou bezpečnost za důležitou a 88 procent respondentů dokonce považuje za velmi důležité, aby byla kybernetická bezpečnost posilována. „Stejně jako v rámci svého zdraví musíme dbát o imunitu, vyváženost, zdravý životní styl, prevenci, očkování, stejně tak v digitálním světě musíme o tu naši digitální odolnost pečovat každodenně a nepodceňovat žádná nebezpečí,“ poznamenává Pavel Košek.

Začněte už ve školce

Mobil či tablet v ruce je běžný už u nejmenších dětí, proto by osvěta měla začít už u předškoláků. U těch do šesti let se ukázalo, že skoro 12 % dětí do 5 let vlastní tablet a 3 % mobilní telefon a přes 73 % rodičů reguluje potomkům čas trávený na internetu, pouhých šest procent rodičů takto starých dětí řeší kontrolu pomocí softwaru.

Nepodceňujte proto zabezpečení antivirem a firewallem, dětem nikdy neříkejte přístupová hesla a nezapomeňte zablokovat nevhodné stránky. S dětmi mluvte narovinu a popište internetové podvody, virtuální šikanu a další nástrahy.

U školáků ještě podrobněji

Dobrý sluha, ale zlý pán. Pohlídejte děti ve virtuálním světě


A další čísla – u dětí do 12 let už je kontrola trošku složitější, nemáte je pod dohledem tak intenzivně, jako mladší potomky. První mobil dostávají české děti mezi 7 a 9 rokem, avšak kolem 63 % rodičů vyhledávání na internetu nijak neomezuje. Zlom potom přichází ve třinácti letech, kdy do života dětí přicházejí sociální sítě. Zdůrazněte potomkovi to, že co jednou na internet vypustí, to už tam navždy zůstane! Neuvěřitelných více než 15 % českých dětí totiž posílá přes internet intimní materiály!

YouTube si oblibuje téměř 90 % dětí, Facebook 72 % a Instagram skoro 69 %. Školáci propadají sledování videí na YouTube a TikTok, kde je přece jen riziko, že uvidí videa se sexuálním nebo agresivním obsahem. V tomto věku necelých 81 % rodičů varuje své děti před komunikací s neznámými lidmi, průměrně s nějakou technologickou vymožeností tráví děti kolem 85 minut denně.

Nechte si pomoct!

Všichni nějak podvědomě tušíme, co všechno se může při neopatrném používání moderních technologií přihodit, sáhněte si však do svědomí – jste důslední? Pokud chcete svá slova a případně i činy potomkovi zdůvodnit  na základě profesionálních informací a dat, využijte třeba projekt e-bezpeci.cz, Linku bezpečí na čísle 116 111, policii nebo projekt Stop Online. Využít můžete i Desatero digitálního rodiče projektu #vbezpeci.

Další články

Nejnovější kauzy