Doma není nikdo prorokem? Zeptali jsme se Jágrových sousedů z Kladna, co si o něm myslí
Mnoho lidí, kteří udělali takříkajíc díru do světa, včetně Jaromíra Jágra, vám to potvrdí. V cizině vám mohou aplaudovat, vynášet vás do nebes, ale ve své rodné zemi či městě se uznání dočkat nemusíte. Ať už je za tím závist, stín minulosti či cokoli jiného, zažilo to již velké množství celebrit. My jsme se v souvislosti s životním jubileem našeho asi nejznámějšího hokejisty vydali do Kladna, kde jsme zjišťovali, jaký vztah k němu mají místní.
Na začátek je nutné zmínit, že Jaromír Jágr dávno nebere Kladno pouze jako místo svého narození a město, kam se vrací za svými milovanými rodiči, kteří mají lví podíl na jeho hokejové kariéře. V kladenském klubu Jágr odpálil své první puky na bránu předtím, než odešel do nejslavnější hokejové soutěže světa - NHL. Tam začala opravdová hokejová sláva. Pětkrát vítězství v kanadském bodování, dvakrát zvedl nad hlavu Stanley Cup. Stal se nejúspěšnějším Evropanem v soutěži a v počtu bodů ho překonala jen další legenda - Wayne Gretzky. Jaromír Jágr strávil v zahraničních klubech bezmála 28 let, aby se nakonec vrátil do rodného Kladna a snažil se pozvednout tamní Rytíře.
Kladno a Rytíři
Jágr do klubu vstoupil už v létě 2011, kdy ve vedení vystřídal svého otce. Jeho rodina vlastní dvě třetiny kladenského klubu. I když v té době ještě Jaromír hrál za ruský Omsk, byl zřejmě rozhodnutý a svou budoucnost viděl právě ve svém rodném městě. Od té doby do fungování klubu zasahoval stále více, i dnes za tým aktivně hraje. Ten ale nezažívá zrovna šťastné období. V hokejové soutěži se mu nedaří a vázne i rekonstrukce tamního zimního stadionu, na kterou slibovali peníze Milan Hnilička nebo Alena Schillerová. Přestavba za skoro půl miliardy však byla zastavena a Rytíři nyní musí hrát v Chomutově.
Jak je to tedy s tím domácím prorokem? Rozhodli jsme se oslovit několik lidí v centru Kladna s dotazem na asi nejznámějšího rodáka. "Je super, jako hokejista i jako člověk. Jarda je prostě borec, zaslouží si respekt za to, co dokázal. Kamarád dává k němu na hokej holku, dělá hodně i pro děti," říká nám asi pětatřicetiletý muž v montérkách, kterého potkáváme na kladenském Benešově náměstí. V naprosto stejném duchu hovoří devět z deseti obyvatel města, které potkáváme, včetně těch v pokročilém věku. "Já hokej nesleduju, já jsem ráda, že chodím," směje se důchodkyně, které se na Jágra ptáme. "Ale mám ho ráda, je mi hrozně sympatický," dodává vzápětí.
Všichni se ale shodují, že potkat Jágra ve městě rozhodně není jednoduché - většina na něj má vzpomínky jen z jeho mladých let a ze stadionu, ale že byste potkali slavnou osmašedesátku jen tak při víkendové procházce po náměstí, to je vysoce nepravděpodobné. Jágra prostě klub zaměstnává mnohem víc než na plný úvazek.
Reklama na Kladno
Nakonec poblíž domu Jágrových rodičů narážíme na kolemjdoucího, který Jágrův přístup k životu a důvod, proč jej místní lidé mají tak rádi, popisuje asi nejlépe ze všech: "On je prostě nejlepší reklama na Kladno, jakou si můžeme přát. Měl by jít ostatním sportovcům příkladem. Městu nikdy v životě neuškodil, spíš naopak. Spousta sportovců v jeho věku má po kariéře, peníze roztočí a někam zmizí. Já vím, že Jarda měl také svoje složité období, ale teď je jeho návrat a přítomnost ve městě to nejlepší, co mohlo Kladno potkat."
Jakkoli se tedy Jaromíru Jágrovi po padesátce nemusí manažersky ani sportovně dařit, jednu věc má více než jistou. Pokud bude dál sám sebou, o podporu lidí ze svého rodného města se nikdy nebude muset bát.