Dopady pandemie na psychické zdraví: Jak se vyrovnat se stresem a co radí lékaři
Nespočet stresových situací nebo dokonce syndrom vyhoření dokáže člověka rozhodit v opravdu velkém měřítku. Mnoho lidí teď zápolí nejen s pandemií koronaviru, ale také se svou vlastní hlavou. Pro zachování psychické pohody, nejen v době koronavirové, je však zapotřebí vytrvat. Jak vůbec vypadá rozhozená psychika v této době?
Stres, strach, hádky, změny
Člověk kvůli pandemii pociťuje strach a úzkost z nové nemoci, z toho, co bude. Často se u něj objevují změny nálad, tedy více vzteku, pláče, pocitu osamělosti. S tím mohou přicházet hádky se členy rodiny, partnerem nebo přáteli.
Změnit se může také životní styl. Člověk může v karanténě jíst mnohem více, protože je ve stresu, nebo naopak mnohem méně, trpět může i nechutenstvím. Poruchy příjmů potravy jsou stále velkým problémem. Trable mohou nastat i se spánkem, člověk se začne v noci více budit, má problém usnout, může trpět insomnií, tedy nespavostí. Utrpí i soustředěnost na práci, učení, úklid, vaření, cokoliv.
S neustálým pobytem doma přichází i zhoršení problémů zdravotních, člověku chybí kontakt nejen sociální, ale také hmatatelný, nedostává se mu totiž obyčejných bakterií, které se mezi lidmi vyskytují běžně. Proto ho může pak zničehonic do postele zahnat obyčejný kašel a rýma. Zároveň se může zvýšit i užívání tabáku, alkoholu nebo jiných návykových látek.
Jak si poradit se záchvatem úzkosti
Organizace Nevypusť duši se tímto tématem zaobírá a přišli s osmi radami, jak si poradit například se záchvatem úzkosti, který se stresovým situacím rozhodně nevyhýbá. Zkuste si tyto kroky zapamatovat nebo si je někam napsat, abyste příště věděli, co dělat. Tedy, snad lepší by bylo, kdyby onen záchvat nepřišel...
1. Sami se zastavte a zhluboka se nadechněte.
2. Připomínejte si, že to, co prožíváte, odezní.
3. Snažte se dostat pod kontrolu svůj dech.
4. Uvolněte svaly.
5. Zaměřte se na odvedení pozornosti.
6. Nebojte se vyhledat pomoc.
7. Dopřejte si dostatek odpočinku.
8. Pečujte o sebe.
Psychologická pomoc a rady odborníků
Odborníci z Českého institutu pro psychotraumatologii a EMDR vydali také několik rad, které by nebylo od věci vyzkoušet, abyste se dokázali se současnou situací vypořádat a zároveň udržet dobré vztahy kdekoliv. Je hned několik bodů, kterými se můžete řídit a mohou vám výrazně pomoci a ulehčit zvládání stresu. Najdete je v galerii.
Pokud nevíte, kam se obrátit, můžete zkusit najít psychologa, který s vámi posedí, v současné době tedy online. Na webu Terapie.cz si můžete sami najít terapeuta, který s vámi probere problémy a poradí vám, jak se zachovat či jak situaci vydržet. Například občané v první linii (zdravotníci, policisté atp.) mají odbornou pomoc díky #delamcomuzu zdarma.