Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Doposud neodhalené tajemství Stonehenge: Čí byla láhev vína, která se na místě našla?

Doposud neodhalené tajemství Stonehenge: Čí byla láhev vína, která se na místě našla?
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
tajemná místa

Nejslavnější prehistorická památka, která už po staletí láká svým tajemstvím. Kde se na svém místě vzala a jaký nese význam? Komplex menhirů a kamenných kruhů nedaleko Salisbury fascinuje.

Památka zapsaná na světovém seznamu UNESCO je dodnes opředena mnoha tajemstvími. Ti, kdož Stonehenge postavili, po sobě nezanechali žádné písemné památky. Proto se dodnes o významu této stavby, která pravděpodobně pochází již z doby bronzové, může jen spekulovat.

Účel stavby je dodnes nejasný

Skutečnost, že kameny jsou rozmístěny velmi systematicky, často svádí k myšlence, že šlo o astronomické účely. S ohledem na tento význam se dá dle stavby pozorovat několik kalendářních skutečností. Ačkoliv se může zdát zvláštní, že by lidé vynakládali takové úsilí jen pro to, aby věděli, kdy je kupříkladu letní slunovrat, tehdy bylo velmi složité určit jakékoliv datum. A stále existovalo mnoho důvodů, proč byla taková vědomost důležitá. Například zemědělství. Nelze opomenout ani zmiňovaný důvod rituální, kdy v dávných dobách přikládali lidé kamenům zvláštní účinky. Tomu by nasvědčoval i fakt, že kolem Stonehenge se našlo mnoho kosterních pozůstatků. Posledním uváděným účelem je náboženství a využívaní kamenů k rituálům nebo uctívání.

Jak dopravit těžké kameny na místo

Největší záhadou celé stavby je pochopitelně její velkolepost. Balvany váží až čtyři tuny a byly na místo dopraveny až z dalekého lomu ve Walesu. Vzdálenost na toto místo činí více než 400 kilometrů. V takovém případě existuje teorie, že byly přepraveny po moři. Jak se však dostaly na místo padesátitunové balvany z trilitů pocházející z 30 kilometrů vzdálené vrchoviny Marlborough Downs, je velkou záhadou. Mezi Stonehenge a vrchovinou žádný splavný vodní tok neexistuje.

Keltové? Ti to ale nebyli

Dlouho zastávaným názorem byl ten, že stavbu postavili staří Keltové. Dle určení stáří Stonehenge však doba nesedí o více než 1 000 let. Někteří vědci se domnívají, že místo nemělo žádný rituální účel a sloužilo jen jako místo k setkávání. V tom však nenahrává skutečnost nalezení lidských ostatků okolo. Už po staletí se objevují nové a nové teorie o tom, k čemu místo skutečně sloužilo. Není však žádná metoda, jak to s jistotou zjistit.

K památce už civilistu nepustí

Na Stonehenge se můžete zaletět podívat, ke kamenům vás však již nepustí. Dnes už je místo obehnáno provazem a můžete se pouze dívat. Trvalé ohrožení pro kameny představuje nedaleká silnice, která je opakovaně předmětem diskuse o tom, jak ji přesunout. Je opředeno mnoha záhadami a objevy. Na místo se vědci opakovaně vrací. Ve 20. století byla na místě nalezena například láhev portského z roku 1810. Poblíž Stonehenge objevili archeologové také bývalou vesnici. Při vykopávkách byla nalezena kostra Středoevropana. Kdo tedy skutečně Stonehenge postavil? A jak kameny na místo dostal?

Zdroj: bbc.com, english-heritage.org.uk

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy