Dostojí Pankrác, Servác, Bonifác a uplakaná Žofie své pověsti? Letos to nevypadá
Lidové pranostiky vycházejí z toho, že se počasí každý rok opakuje. Světci a "ledoví muži" Pankrác, Servác a Bonifác jsou dnes v myslích lidí spojení hlavně s mrazem, který spaluje ovoce i růže. Ačkoli to momentálně venku na žádné mrazíky nevypadá, podle pranostiky jsou to pro sadaře zlí chlapci. Kde se vzali ti, jejichž jméno zná každý, přesto tak málo víme o jejich původu?
V půli května navrací se chlad a pro sadaře začíná zlá doba, kdy mráz spálí rodící se úrodu. Svůj svátek slaví hned tři dny po sobě od 12. května Pankrác, Servác a Bonifác, následuje je v neděli Žofie. Dnes jsou u nás tato jména pro narozené děti jen velice zřídka užívaná, ačkoli původně jde o středověké významné světce. Podle portálu kdejsme.cz u nás dnes žije 5 Serváců, 65 Bonifáců a 7 Pankráců. Žofií je více, konkrétně 2228.
Ledoví muži letos ale mrazíky nepřinesou
Pankrác zemřel velmi mladý, a to za římského císaře Diokleciána. Svým majetkem podporoval chudé a křesťany, kteří byli pronásledováni. Bývá označován za hrdinu prvních křesťanských staletí. Servác byl biskup, který zemřel jako mučedník. V Holandsku byl popraven v roce 348 z rukou svých nepřátel. Pohřben je v Maastrichtu. Bonifác mučednickou smrtí nezemřel. Byl to papež, který vládl ve Vatikánu v letech 608 až 615, jak uvedl pro irozhlas.cz páter Miloslav Fiala.
Tyto tři muže spojila až lidová pranostika a fakt, že jsou v kalendáři hned po sobě. Lidé vypozorovali, že právě v tomto období se počasí mění tak, že přes den rozkvétají stromy, ale v noci sady spálí studený mráz. Bylo žádoucí, aby sadaři s tímto meteorologickým jevem počítali a svou úrodu byli připraveni ochránit. Letos nám v tomto období sice mrazy pravděpodobně nepřinesou, ty byly však minulý týden. O mnoho se tedy pranostiky nezmýlily.
Pranostiky měly chránit sadaře
Letošní duben nás potrápil a počasí bylo velmi proměnlivé. Bylo chladno a vegetace je tak opožděná. Šeříky například teprve až nyní začínají kvést. Uplakaná Žofie byla kuchařkou ledových mužů, svůj svátek slaví 15. května. Žila kolem roku 304 v Římě a během pronásledování křesťanů za císaře Diokleciána zemřela mučednickou smrtí. Měla by chránit před jarním mrazem. V dávných dobách se na ni lidé obraceli s prosbou o dobrou úrodu. Jaké pranostiky s ledovou trojicí a Žofií přicházejí?
"Prší-li na ledové muže, bude pršet po mnoho dní."
"Pankrác, Servác a Bonifác, ledoví muži, spalují mrazem ovoce i růži."
"Pankrác, Servác, Bonifác pro sadaře jsou zlí chlapci."
"Svatá Žofie vaří z vody."
"Žofie vína upije."
"Den svaté Žofie bez deště nemine."
"Déšť svaté Žofie švestky ubije."
Na ledové muže by se měl zpomalovat růst teplot a zejména v noci by mohla klesat teplota pod bod mrazu. Ačkoli přes den už můžeme nosit krátký rukáv, v noci ještě přituhne. Vyčkejte tak se sázením rajčat, paprik, okurek a další teplomilné zeleniny až po ledových mužích. Opatrní buďte také s květinami. Pozornost věnujte i ovocným stromům na zahradě.
Zdroj: wikipedia.org, irozhlas.cz, praha.eu