DRAMATICKÉ ZROZENÍ: Podle astronomů stvořila Měsíc tajemná Theia!
Život na Zemi
Naše planeta byla před dávnou dobou zcela bez života. Aby život mohl na Zemi vzniknout, bylo zapotřebí velké množství chemických látek. Důležité prvky jako síra nebo dusík se podle dřívějších teorií dostaly na Zemi dlouhodobými srážkami meteoritů z vesmíru.
Podle nejnovějších výzkumů je ale možné, že se tyto prvky na Zemi dostaly při srážce s vesmírným tělesem Theia. Přestože srážka byla velice destruktivní, mohla vznik života na Zemi výrazně urychlit. Planeta Theia byla podle odhadů velká asi jako Mars (jeho průměr je dvakrát menší než zemský). Díky srážce vznikla specifická nebeská mechanika Země a klimatické podmínky, které umožnily vznik života.
Co je THEIA?
Těleso Theia je teoretickou protoplanetou, která v dávných dobách obíhala v naší sluneční soustavě. Do kolizní dráhy se Zemí se tato planeta dostala přibližně před 4,5 miliardy let. Díky této srážce má naše planeta silné železné jádro a pravděpodobně se během ní uvolnil materiál, ze kterého později vznikl náš Měsíc. Ke srážce Theiy a Země došlo v době, kdy se naše planeta stále ještě dotvářela. Theia na Zemi dopravila látky, které jsou potřebné pro chemické procesy, při nichž vzniká život. Žádné planety v naší soustavě totiž tyto látky do té doby neobsahovaly.
Šťastná náhoda
Z dnešního pohledu je tehdejší gigantická katastrofa – šťastnou náhodou. Měsíc, který vznikl ze zbytků kolize, nacházejících se na oběžné dráze, bude na dlouhou dobu fixovat zemskou osu ve "správném" směru. Postará se o střídání příznivých ročních podnebí a příznivé klima. Svou přitažlivostí tvoří příliv a odliv pozemského oceánu. Sehrál užitečnou roli při vývoji života a nejspíš dokonce nepřímo napomáhal při jeho vzniku.