Drsná opatření v Itálii kvůli koronaviru: Za opuštění rizikové zóny a karantény hrozí vězení
Desítky až stovky lidí jsou kvůli novému typu koronaviru už v úplné karanténě, města a hranice jsou pod dohledem armády či policie. Itálie byla rozdělena do tří částí, severní část je nákazou nejvíce postižena. Zbytek země má jen minimum nebo žádné infikované.
Koronavirus: Důležité kontakty
Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici nonstop, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.
https://www.mzcr.cz/
Oblasti mají různá opatření
Každá oblast má jiná preventivní opatření, v červených zónách mohou jít lidé, kteří opustí karanténu, klidně i do vězení. Školy jsou tam zavřené, lidé nesmí chodit do práce, mohou jen pracovat z domova. Eva Cucurachi se nachází ve střední oblasti. "My jsme další region na ráně," uvedla Eva pro Aktuálně.cz, přičemž dodala, že region Marche, ve kterém se nachází, má už 124 nakažených.
Minimální panika, jídla je dost
Italská vláda se snaží lidem, kteří se nachází v úplné karanténě, hodně pomoci. Nemusí totiž platit žádné účty ani poplatky a kdyby došlo jídlo, vláda jej určitě poskytne. Eva přiznala, že žádná panika kvůli jídlu v oblasti, kde žije, není. Jídla je prozatím dostatek.
"Ne všichni však respektují příkazy, aby neopouštěli své zóny. To je vlastně jeden z velkých zdrojů nákazy. Ti lidé pořád někam chodí, cestují... Mezi lidmi je spíš napětí než panika. Nikdo neví, co bude, jak to bude," vysvětlila v rozhovoru. "Je potřeba být zodpovědný. Také brát ohled na staré a nemocné lidi, v Itálii jich je opravdu hodně. Mohou se velmi snadno nakazit," dodala Eva.
Turistický ruch
V Marche se musí mezi lidmi sice udržovat odstup 1 až 2 metry, ale ulice se nijak nevyprázdnily. Lidé chodí do práce a doprava funguje. Na severu Itálie však dochází lůžka pro příjem nových pacientů. Nejvíce na koronavirus doplácí turistický ruch, kdy většina Italů zrušila své dovolené a výlety.