Druhá vlna koronaviru zaplavuje svět. Nečekaně vysoký nárůst řeší dokonce i Švédsko
Ještě před několika týdny se Švédi radovali, že jejich odvážná strategie v boji s koronavirem zafungovala. Jako jedna z mála zemí totiž Švédsko přistoupilo k promořování a spoléhali na rozum svých obyvatel. Na začátku září v severské zemi přibývala jen stovka nakažených denně. To se ale náhle změnilo.
V posledních dnech zaznamenává Švédsko přes 2000 nových případů s koronavirem denně a tamní vláda tak bije na poplach. „Klesající trend skončil. Můžeme jen doufat, že jde pouze o kolísání a že šíření začne znovu klesat,“ uvedl podle magazínu Newsweek šéf stockholmských zdravotních služeb Bjorn Eriksson. Švédové tak nyní zvažují, že zavedou přísnější koronavirová opatření.
Ke Švédsku přitom doposud vzhlížel celý svět a jejich strategii jim chválily i záviděly ostatní země. Přestože od začátku pandemie zaznamenal severský stát 89 756 koronavirových případů a 5876 úmrtí, chválila ho i Světová zdravotnická organizace a mnozí lidé ukazovali Švédsko jako příklad země, která se dala úspěšným směrem. To se ale nyní může změnit.
Británie je na hraně exponenciálního růstu
Podobné problémy řeší i Británie, jejíž počty nakažených za poslední dobu také výrazně stouply. Podle hlavního zdravotnického poradce britské vlády Chrise Whittyho by v Británii mohlo v polovině října přibývat téměř 50 000 nakažených za jediný den. Exponenciálně by podle něj vzrostl i počet mrtvých.
Premiér Boris Johnson tak v uplynulých dnech oznámil, že v zemi se zpřísní některá opatření. Hospody, bary a kluby tak musí zavírat po 22. hodině, podobně jako v Česku. Kromě toho oznámil, že se zvýší pokuta za nenošení roušek. Nyní může být až dvojnásobná a lidé bez roušek mohou zaplatit až 200 liber (téměř 6 tisíc korun). „Musím zdůraznit, že pokud naše kroky ve snaze snížit reprodukční číslo pod hodnotu jedna selžou, vyhrazujeme si právo na důraznější zásah a výrazně větší restrikce,“ pohrozil Johnson.
Izrael bude v karanténě
K velice ráznému kroku pak sáhl Izrael. Tamní vláda po dlouhých jednáních sáhla k uvržení země do celostátní karantény, a to s velmi přísnými podmínkami. V zemi totiž denní přírůstky překračují 6 tisíc nakažených a podle americké Univerzity Johnse Hopkinse zemřelo doposud celkem 1325 lidí. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu k situaci uvedl, že "země je na pokraji propasti".
Od pátku se tak v Izraeli zavřou synagogy a lidé se budou moct modlit maximálně ve dvacetičlenných skupinách. Uzavřeny budou i trhy a firmy, které nejsou nezbytné pro chod země. Zároveň země na pobřeží Středozemního moře omezí i hromadnou dopravu.