Dva filmy, dvě vzplanutí: Jak se natáčelo upálení Jana Palacha (†20), který zemřel před 50 lety
Už se nemohl dívat, co se děje s jeho rodnou zemí, a tak se rozhodl konat. Jan Palach přišel 16. ledna 1969 na Václavské náměstí a zapálil se. V nemocnici naposledy vydechl o tři dny později. V sobotu je tomu přesně 50 let, co odhodlaný student v pouhých dvaceti letech zemřel.
Tehdejší komunistická propaganda se snažila udělat z Palacha blázna. Vedly se i spekulace, že se zapálil tzv. studeným ohněm, po němž by zůstal bez zranění, aby vyvolal ve společnosti agresi vůči režimu. Lživou fámu šířil Vilém Nový, který měl v komunistické straně vysoké postavení.
Dosud rovněž není zcela jasné, zda Palach věřil, že svůj protest přežije, byť s určitými následky, anebo byl smířen se smrtí.
O Palachově činu, jímž chtěl dát najevo odpor proti porušování lidských práv a svobod a pasivnímu přístupu spoluobčanů k okupaci Československa, byly natočeny dva filmy. Dvojdílný Hořící keř natočila v roce 2013 polská režisérka Agnieszka Holland. Ten novější, který nese Palachovo jméno, měl premiéru vloni v srpnu a natočil ho Robert Sedláček
Scénu upálení na Václavském náměstí natočila Holland ve vozovně v pražských Střešovicích. V roce 1969 totiž ještě na nejznámějším českém náměstí jezdily tramvaje. Stejný postup zvolil i režisér Sedláček. V obou filmech si hořícího Palacha zahrál kaskadér David Bílek.
Pokud jste ještě ani jeden životopisný snímek neviděli, máte nejvyšší čas. Kromě zapálení svíčky a vzpomínek tak můžete uctít památku Jana Palacha.