Dva miliony včel pomáhají životnímu prostředí
Dva miliony včel poletují kolem logistických center PENNY. Loni zde bylo instalováno 32 úlů, teď přibilo dalších 26. PENNY tak potvrzuje svoji pověst dobrého souseda - včely mají ohromný význam pro produkci potravin, protože jedním ze současných environmentálních problémů je dramatický úbytek zdravých a silných včelstev.
To má v důsledku vliv na zemědělskou produkci, a to nejen kvůli úbytku produktů z medu, ale především kvůli potřebě opylování řady rostlin, které následně slouží k výrobě dalších potravin. „Před rokem jsme se rozhodli pořídit k našim logistickým centrům vlastní včelstva, protože si uvědomujeme význam včel pro produkci potravin. Ukazuje se a potvrdilo se nám, jak důležité včely pro přírodu jsou, proto jsme se letos rozhodli počet našich úlů prakticky zdvojnásobit. Chceme být nejen dobrým sousedem všude, kde působíme a přispívat ke zdravému životnímu prostředí a rozvoji biodiverzity, ale také jít ostatním příkladem,“ říká Tomáš Kubza, vedoucí logistiky PENNY.
Úbytek včel je celosvětový problém, a to zejména v posledních dvaceti letech. Proto byly desítky úlů do zeleně každého centrálního skladu PENNY umístěny. Je tak možné alespoň malou měrou přispět k navýšení počtu včel a poskytnout včelám vhodné podmínky k životu.
Včelí matky Singer F1
Právě díky okolním polím, lesům a zahradám lze totiž předpokládat, že včely budou mít dostatek potravy, a to s přihlédnutím k doletu včel 3–5 km a umístění skladů v krajině mimo velké zemědělské monokultury. Získaný med bude používán pro interní i externí prezentaci PENNY.
Úly jsou instalovány u centrály společnosti v Radonicích a u centrálních skladů v Jirnech u Prahy, Lipníku nad Bečvou a Dobřanech. Použity jsou typizované úly, které používá většina včelařů v ČR. Jsou natřené červenohnědou lazurou a jako včelí matky byly vybrány včely Singer F1, které jsou zárukou mírnosti, nebodavosti, nerojivosti a dobré užitkovosti jsou pro své vlastnosti vhodné i pro chov včelstev v centrech měst.
Na včely dohlíží odborník
„Poslední dva roky nebyly pro včely příznivé a medu byl nedostatek. Letos to vypadá příznivěji. Očekáváme, že z našeho medobraní budeme mít desítky kilogramů vlastního medu. To ovšem není naším cílem, tím je právě opylování květin a stromů v okolí našich skladů v souladu s přírodou,“ popisuje Tomáš Kubza.
Včelstva mají pochopitelně odborný dohled, a to v osobě Augustina Uváčika, včelaře a učitele včelařství při ČSV pro celou ČR, který se v současné době věnuje zejména budování střešních včelích stanovišť a má se včelařstvím mnohaleté zkušenosti.