Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Dycky korektně: Facebookem koluje rozbor Mostu!, ze kterého jde hlava kolem!

Dycky korektně: Facebookem koluje rozbor Mostu!, ze kterého jde hlava kolem!
Zdroj: ČT, archiv
Předchozí Další
+ Dalších 32 fotografií
cože?
Asi víte, že postavu bráchy Pavla (přeoperovaná Dáša) zčásti dabuje herec Jan Cina (30). Možná jste ale netušili, že Jan Cina (i když je sám gay a netají se tím) se dopouští nekorektního jednání vůči LGBT komunitě a rozdmýchává oheň zlé transfobie. Alespoň tak počínání Ciny vidí a vnímá novinářka Tereza Zvolská, která seriál Most! rozebírá ve svém sloupku.

Dášu hraje Erika Stárková, ale zčásti ho dabuje Jan Cina Dáša se totiž narodila jako Pavel. V rozrušení Dáše přeskakuje hlas a ona mluví trochu drsněji, v tu chvíli Eriku Stárkovou dabuje Jan Cina.

Novinářka Tereza Zvolská v Deníku Referendum rozebírá fenomén Most! a uvádí, že seriál se "nedokázal vyhnout necitlivému přístupu ke společensky znevýhodněným menšinám".

Zvolská se soustředí na komediální seriál plný nekorektního humoru hyperkorektní optikou. Celý článek najdete zde

Co Zvolská o seriálu Most! píše? Zde nabízíme několik ukázek.

"I přesto, že do Mostu pravidelně jezdím, přistupuji k němu s respektem a vědomím, že jsem zvenčí, a snažím se nefetišizovat tu postsocialistickou industriálnost, která je pro mě něčím až romantická."

"Po zhlédnutí prvního dílu a nespočtu schovaných příspěvků na Facebooku jsem se rozhodla, že seriál nebudu sledovat. Zkraje devadesátých let, v dobách Ace Ventury – zvířecího detektiva, kdy z dnešního pohledu nekorektní humor crčel z obrazovek, bych se u seriálu pravděpodobně taky smála. Jenže doba pokročila."

"Ve světě filmu se stává samozřejmostí, že LGBT filmy tvoří LGBT osoby a podílejí se na obsahu. Díla zprostředkovávají autentické zkušenosti žen a komedie dokážou být vtipné i bez toho, že by někoho musely urážet. Česká republika se ale zuby nehty snaží zůstat tím posledním z ostrůvků politické nekorektnosti, kde 'je svět ještě v pořádku', kde svoboda slova je fetišizována a zaměňována za urážení."

"Je zjevné, že tvůrci seriálu nekonzultovali postavu s jedinou trans osobou. A tak se stane, že seriál bez okolků používá jako nástroj vtipu 'deadnaming', kdy je trans osoba oslovovaná jménem, kterým si nepřeje být oslovována. Kdy je trans osoba redukována na sexuální objekt, kdy je nánosem mnoha stereotypů."

"Jistým zklamáním queer solidarity pro mě byla participace osobností, které se v civilním životě angažují v právech gayů a leseb, Ester Janečkové a Jana Ciny. Oba se tak navzdory své angažovanosti v LG(BT) záležitostech podíleli, podle mého názoru, na transfobii, kterou seriál produkuje. Ester Janečková, když v inscenované Poště pro tebe až symbolicky přihlíží násilí páchanému na postavě Dáši, Jan Cina, když stejnou postavu dabuje a upírá tak trans ženám právo na vlastní hlas."

S přístupem Terezy Zvolské by šlo polemizovat dlouho. Tvůrce seriálu Most! Jan Prušinovský odpověděl Tereze Zvolské toto: "Odborníci na transproblematiku jsou uvedeni v titulcích seriálu v kolonce 'spolupracovali'. Deadnaming je jeden z největších problémů trans komunity, proto se jím seriál ironicky věnuje."

Co dodat na závěr? Herci hrají. Ztvárňují postavy a jejich příběhy. Vtělují a vciťují se do postav, které jim napíše scenárista. Můžete geniálním způsobem zahrát vraha, aniž byste musel někoho zabít. Můžete hrát alkoholika, ale v civilu být abstinentem. Můžete zahrát sebevraha v depresích, ale v reálném životě můžete užívat radosti života. Můžete dokonce hrát ženu, ale v civilu být mužem. Můžete hrát dítě, i když je vám ve skutečnosti přes 30 let. Pokud jste dobrý herec a máte pestrou paletu intonačních možností, můžete jeden den dabovat Dášu z Mostu! a druhý den třeba Ramba. Ester Janečková může v civilu milovat LGBT komunitu a na filmovém plátně si z ní utahovat. Říká se tomu herectví...

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy