Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Roman Šmucler: Kvóty pro rozvolnění se nedají splnit. A roušky v létě jsou jen na zastrašení

Roman Šmucler: Kvóty pro rozvolnění se nedají splnit
Zdroj: Profimedia.cz, koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
ROZHOVOR

Situace v ČR ohledně covidu se v posledních týdnech výrazně zlepšila, ale vláda stále otálí s úplným rozvolněním. Roman Šmucler (51) si po zkušenostech se zahraničními čísly myslí, že je nesmysl dál ekonomiku držet na uzdě. A hlavně mu připadá jako nesmysl řídit se počtem nemocných na sto tisíc obyvatel. Současné podmínky na rozvolnění prý nejde splnit.

Roman Šmucler, který patří ke kritikům řady vládních opatření a oroduje za větší používání osvědčených lékařských postupů, se domnívá, že ani návrat mladších ročníků do barů situaci nezhorší. „V nejhorším to vyleží,“ říká v rozhovoru pro eXtra.cz. A proč je proti nošení roušek v létě?

Roman Šmucler: Nesplnitelné vládní kvóty

Vypadá to, že se v nejbližší budoucnosti vše zase rozvolní. Je to podle vás dobře?

„Všechny prognózy i změřený stupeň promoření naznačují, že do léta by žádná významnější vlna pandemie neměla přijít. Samozřejmě když se to bude měřit po okresech a přijde to mezi lidi, kteří nejsou očkovaní, třeba mezi mladé, a zároveň v místě, kde covid celý rok pořádně nebyl, tak tam nějaké vyšší číslo vyskočit může. Ale ve skutečnosti nepůjde o nic zásadního.“

Co říkáte na vliv čísla, kolik lidí je nakažených na sto tisíc lidí, na rozhodnutí vlády?

„To je skoro nesplnitelné. Je to relativně malé číslo a v České republice může být momentálně docela dost nakažených mladých lidí, kteří si přitom viru vůbec nevšimnou. Jde o to, o co vám jde. Pokud je pro vás nejdůležitější, aby neumírali občané a nebyly přeplněné nemocnice, tak jsme ve finiši. Jen jsme bohužel stále ještě nenaočkovali všechny starší lidi, o které přitom jde nejvíc. Ještě minulý týden bylo kolem 250 nových nemocných seniorů denně, nyní jich je kolem sta. Ti bohužel během čtrnácti dnů mohou skončit v nemocnici.“

Zábava mladých nám neublíží

Nebude problém s tím, že mladí půjdou hned po rozvolnění za zábavou a vir se tak může rychle rozšířit?

„Mladí se scházejí i nyní. Kluby se asi otvírat nebudou, i když i kdyby se to tam šířilo, asi to nikoho nezabije. A co se týče podniků na posezení, mohou se nastavit rozumná pravidla a všichni budou spokojení. Mladí si to maximálně odskáčou tím, že budou týden doma, hlavně ale aby byly jejich babičky už po očkování.“

Co by nyní vláda měla dělat?

„Právě rychle proočkovat staré a chronicky nemocné. Naočkování mladých bude složité. Američané už prohlásili, že to vzdávají. Ukázalo se, že mladí se prostě očkovat nepůjdou. Představy pharma byznysu, který i u nás má zastoupení v odborných komisích, že se nechají očkovat všichni včetně dětí, není z tohoto světa.

Rezignace na medicínu

Bude naočkování ohrožených stačit?

„Ano. S virem budeme žít. Hlavní je naočkovat nejohroženější. A také by bylo fajn konečně se začít starat o ty, kteří onemocní. Ne jenom jim říct, že až se budou dusit, mají si zavolat záchranku, ale každý den jim zavolat, zeptat se, jak jim je, radit jim. Prostě vrátit se ke staré dobré medicíně.

Úplně jsme rezignovali na medicínu, jen jsme řešili epidemii. Všichni kolem mě, kteří měli covid, měli stejný problém: nikdo jim neřekl, co dělat předtím, než umřou. Přitom stačilo poradit i obyčejný acylpyrin na řešení záhadných trombóz, ale ten lék doteď není ani uveden na stránkách ministerstva zdravotnictví.“

Ochrnutí

Vy jste po očkování nějaké komplikace sám měl.

„Hrozilo mi, že po něm ochrnu, tak jsem si před prvním vzal premedikaci. Před druhým kolem jsem nějak nestíhal a nevzal si ji, takže jsem opravdu přechodně ochrnul. Trvalo to tři neděle, než to odeznělo. Odborníci zatím bohužel nevydali obecná doporučení pro zmírnění předpokládaných potíží.“

Roušky v létě zrušit

V létě mají zůstat povinné roušky. Je to lékařsky a epidemiologicky zdůvodnitelné?

„V medicíně je význam roušek venku velmi diskutabilní. Mluvil jsem s řadou lidí, kteří stáli za jejich nařízením, a mezi čtyřma očima většinou přiznávají, že jde hlavně o psychologické zastrašení občanů. Že dokud nosí roušky, dávají si větší pozor. Jsou vědecké studie, nakolik roušky venku pomáhají. Možná nějaký smysl mají, ale velmi malý.

Lidé to ale stejně nenosí. Už dlouho jsem nikoho venku s rouškou neviděl. Maximálně výjimečně nějakou sedmdesátiletou babičku. Jinak ne. Nařizujeme něco, co víme, co stejně nikdo už dávno nedodržuje. Co dalšího se tím pádem nebude také dodržovat?“

Kadeřnice pracující načerno pomohly ekonomice

Odhad pádu HDP je menší, než se čekalo. Překvapilo vás to?

„Prý je to díky tomu, že deset procent běželo v režimu šedé ekonomiky. Kadeřnice nebo masérky prostě stihly pracovat i přes zákazy. Je to vidět i na ulicích, kde moc zarostlých lidí nepotkáte.

Jen místo toho, aby klienty obsluhovaly v bezpečném a vydezinfikovaném profesionálním prostředí, chodily k lidem domů. Spousta jich to tam chytila. A u mužských klientů se musely bát, jestli na ně neskočí.“

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy