Rozhodování MeSES bylo protizákonné, členům hrozí soudy za miliardy, říká Roman Šmucler
Ministerstvo zdravotnictví ukončilo spolupráci s poradní skupinou MeSES, která mu dávala doporučení, jak zvládat pandemii. Podle šéfa stomatologů Romana Šmuclera (51), který často vládu kritizoval za to, že poslouchá amatéry místo skutečných odborníků, je to dobře. „Konečně se budeme řídit podle zákona. Lidé z MeSES jsou ale v osobním ohrožení, že na ně budou mířit žaloby za miliardy,“ myslí si.
Roman Šmucler: MeSES neměl co rozhodovat
Roman Šmucler se domnívá, že nebýt chaosu ve zvládání pandemie a svěření rozhodování do rukou amatérů pandemii by přežilo mnohem víc lidí.
Ukončení spolupráce ministerstva zdravotnictví s poradní skupinou MeSES bylo podle vás v pořádku?
„Ano. Ministerstvo zdravotnictví se konečně bude řídit podle zákona, což je dobře. Rozhodovat bude hlavní hygienička, které doteď pořád někdo poroučel, a příslušný náměstek pro zdravotní péči, což je mezinárodně uznávaná odbornice, profesorka Martina Vašáková. Když bude potřebovat poradit, se svým renomé se zeptá, koho ze světa bude potřebovat.“
Měl MeSES pro zvládání pandemie smysl?
„Já v něm neviděl žádného odborníka. Ti lidé rozhodovali o důležitých věcech, aniž by měli zákonné opodstatnění, což je v demokratické společnosti nemožné. A lidé z té skupiny de facto diktovali jiným lidem, kteří naopak tu zodpovědnost mají, mohou jít za svá rozhodnutí do vězení a podobně.“
Lidé umírali kvůli amatérům
Už jednou jste mi říkal, že místo odborníků rozhodují datoví analytici…
„Máme příliš mrtvých, a to i kvůli tomu, že se neposlouchali skuteční odborníci, vědecká rada. Nejvíc jsme ztratili mezi diagnózou a nástupem do nemocnice. O pacienty se v tu dobu nikdo nestaral, nikdo jim nevolal a neříkal, co dělat, aby neumřeli. Nikdo jim nepověděl, že mají mít pulzní oxymetry, že stačí přijít do nemocnice, kde dostanou infuze a za hodinu jsou na tom podstatně lépe. Naprosto podceňujeme léčení. Hlavně že kontrolujeme roušky v tramvaji, ale medicína se neřešila.
Tím, že se do řešení pandemie vrhli nadšení amatéři, to má strašlivé důsledky. Příště to musíme mít nastavené tak, že za to budou zodpovědní konkrétní lidé a nikdo jim do toho nebude mluvit. Žádní politici nebo jiní experti.“
Ve světě nechápavě kroutí hlavou
Co tedy dál?
„Nesmí vznikat chaos, jaký tu panoval. Ale my Češi jsme hrdí na to, že jsme bastliči, že umíme improvizovat, jednat bez návodů. Tak jsme improvizovali a máme důsledkem toho smutná čísla. Kdybychom se řídili zákonem a pandemickým plánem, tak by spousta lidí přežila. Ale my tu měli téměř klíčovou osobu profesora ekologie (Jaroslav Flegr – pozn. red.), který nejen mluvil do médií, ale řídila se podle něj i vláda.
Když to vyprávím odborníkům ze zahraničí, jak to tu vypadalo, nechtějí mi pomalu věřit. U nás ministrovi přišly pokyny z vlády, že má rozhodovat podle toho, co mu vzkazuje nějaký spolek, v němž jsou lidé s kvalifikací na tvoření nějakých excelovských tabulek. To svět nechápe.“
Žaloby za miliardy
Předpokládáte, že řešení pandemie bude mít dohru s trestními stíháními a odsouzeními?
„To je na právníky, to mi nepřísluší řešit. Vím, že právníci si brousí pera. Nevím ale, jestli je trestněprávní cesta tím nejlepším řešením. Policisté stejně nic nevyšetří. Mnohem zajímavější bude, když někdo zažaluje třeba o miliardu někoho, kdo špatně rozhodl. A bude ji chtít opravdu od toho člověka, ne od českého státu. Na to existují paragrafy. Existuje něco jako škoda způsobená špatnou odbornou radou, lidé z MeSES a všichni podobní jsou v tomhle v ohromném osobním riziku. Občansko-správní soudy budou místo, kde se možná ukáže pravda.“