Eduard Cupák by dnes slavil 88: Ublížení na zdraví Janžurové a smutné odcházení
Jemnost
Tenhle chlapík s mužným hlasem a pohledem raněné laně byl velmi oblíbený nejen mezi ženami, ale i filmaři. Jak na něj vzpomíná jeho filmová kolegyně z nesmrtelné komedie a co dalšího ho v životě potkalo?
„Na Eduarda Cupáka mám krásné vzpomínky. Ještě jako mladá adeptka herectví jsem ho obdivovala ve filmech, jako je Stříbrný vítr a Měsíc nad řekou, takže když jsem se vedle něj později objevila jako kolegyně, bylo to pro mě slavnostní. Brzy jsem pochopila, že je to velmi milý, jemný a usměvavý člověk, se kterým nikdy nebyly žádné problémy. Byl velmi disciplinovaný, vždy dokonale připravený,“ vzpomněla si na kolegu pro eXtra.cz herečka Iva Janžurová
Nehoda
„Točila jsem s ním film Pane, vy jste vdova!, kam nás obsadil Václav Vorlíček Eduard Cupák tam znamenitě hrál Steinera. Pan režisér často dával k dobru historku o scéně, kdy mě měl pan Cupák napíchnout do zadní půlky dolních zad a zjistit, jestli jsem živý člověk nebo oživená hmota udělaná z masa. Měla jsem pro tuhle scénu na sobě vycpávky z molitanu, aby se to dalo udělat a nic jsem necítila. Jenže jsem si ty vložky do kostýmu na chvíli někam odložila,“ pokračuje představitelka trojrole herečky Evelyny Kelettiové, astrologa Stuarta Hamplea a vražedkyně Fanny Stubové.
„Pan Vorlíček popisoval, že do mě Eduard Cupák píchl v dojmu, že vycpávky stále mám. Jindy to ale vyprávěl tak, že mu sám dal do ruky vidličku a pak se pan Cupák dopustil ublížení na mém těle. Ale možná si to pan režisér vymyslel, aby měl pro besedy veselé historky z natáčení,“ dodala Janžurová.
Co jste o Eduardu Cupákovi možná nevěděli
- Tatínka mu během války popravili nacisté.
- V roce 1947 nastoupil na brněnskou Státní konzervatoř (pozdější JAMU), odtud ho v roce 1951 těsně před absolutoriem, 14 dní před závěrečnými zkouškami, po anonymním udání vyobcovali kvůli jeho homosexualitě. Za zakázané styky s muži ho vyslýchala i StB. Stopku dostal také v divadle, jeho trestem bylo to, že mu bylo podle rozhodnutí kárné divadelní komise umožněno pracovat pouze v těžkém průmyslu.
- Zachránilo ho seznámení s režisérem Václavem Krškou, který nad mladíkem držel ochrannou ruku. Jeho filmy Mladá léta, ale hlavně Měsíc nad řekou a Stříbrný vítr z Cupáka udělaly hvězdu. A také přinesly závist kolegů, začali mu nelichotivě říkat paní Kršková. Pak už ale šel z role do role, třeba v roce 1960 natočil rovných dvacet snímků.
- Kromě sexuální orientace mu u komunistů uškodilo i to, že odsuzoval sovětskou okupaci ČSSR. Podepsal i manifest Dva tisíce slov, který kritizoval zásah Sovětů proti československým reformám. Poté měl problémy získávat práci. Do televize jeden čas vůbec nesměl, ve filmu se mohl objevit jednou za rok.
- Od roku 1959 až do své smrti žil v partnerském svazku s o čtyři roky mladším dělníkem ČKD Václavem Květem (zemřel v roce 2019). Podle něj byl Eduard Cupák nadšený kutil, ale také někdy až extrémní perfekcionista, s nímž se občas téměř nedalo vydržet.
- Naposledy se ve filmu objevil v roce 1992, kdy hrál Rozum v Nesmrtelné tetě
- O rok později byl ještě vypravěčem v Troškově Princezně ze mlejna
- V roce 1995 zcela přišel o hlas.
- Byl celoživotní vášnivý kuřák (zvládl i 4 krabičky denně), což se mu stalo osudným. Trpěl těžkou rozedmou plic. Nakonec zemřel 23. června 1996 právě na následky plicní choroby. „Poslední rok života strávil po nemocnicích. Na konci byl tři měsíce jen na přístrojích, doktor mi řekl, ať počítám s tím, že se mi nevrátí,“ popisoval před osmi lety Václav Květ.