Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Ekonom Prouza o situaci na Ukrajině: Jak se vyhrocený konflikt promítne do financí Čechů

Ekonom Tomáš Prouza: Kvůli invazi Ruska na Ukrajinu zdraží pohonné hmoty
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Další fotografie
Ukrajina

Krize na Ukrajině se promítne do celé Evropy. Už nyní je to vidět na zdražení pohonných hmot, jejichž cena podle ekonoma Tomáše Prouzy ještě o něco vzroste. Jak ale prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky řekl v rozhovoru pro eXtra.cz, nemělo by dění na Ukrajině vyvolat ekonomickou krizi. 

Rusko vyslalo do separatistických republik na území Donbasu "mírové jednotky" a de facto tím podle mnohých zahájilo inflaci. Jak konkrétně to ovlivní Evropu po ekonomické stránce?

Z ekonomického pohledu to znamená velkou nejistotu a další zdražování ropy a zemního plynu. Pokud by skutečně došlo k plné invazi Ruska na Ukrajinu, tak se zvedne i uprchlická vlna. Na tu jsme naštěstí dobře připraveni.

Jaké následky invaze by pocítili Češi?

Krátkodobě uvidíme zřejmě růst ceny pohonných hmot a plynu, ale tyto ekonomické dopady překonáme. Horší je, že velmi blízko našich hranic bude probíhat více či méně intenzivní válka, kterou vyvolal Putin s jasným cílem – rozšiřovat ruské panství směrem na západ. Jasně přitom říká, že bývalé země východního bloku včetně Česka mají patřit do ruské sféry. Proto je tak důležité naše členství v NATO a Evropské unii, bez nich bychom byli pro Putina snadnou kořistí, mimo jiné i kvůli silné ruské páté koloně v Česku.

Mluvíte o zdražení pohonných hmot. Už nyní se cena na řadě míst blíží 40 korunám za litr, a to jak za benzin, tak za naftu. Dá se odhadnout, k jak velkému nárůstu dojde?

U pohonných hmot očekávám větší skok do 10 procent, to se samozřejmě promítne i do dalších cen. Naštěstí to celkovou inflaci už nijak zásadně nezvedne, větší část viny za inflaci je u nás doma kvůli přehnanému utrácení minulé vlády a uzavřenému pracovnímu trhu.

Zaregistroval jsem už několik hlasů, které, s ohledem na ukrajinské dění, varují před velkou ekonomickou krizí, jaká byla v roce 2008. Hrozí takové riziko?

Pro velkou krizi není důvod, pokud nedojde k otevřené válce Ruska s Ukrajinou a případně i pobaltskými státy. Rusko má sice silnou armádu, ale ekonomicky je nevýznamné. Do Ruska jdou například jen 2,2 % českého exportu, i země, jako je Belgie, je pro český export významnější.

O Ukrajině se mluví jako obilnici Evropy. Může to být jeden z důvodů, proč Rusko usiluje o její území?

Putin velmi dobře vnímá rostoucí ekonomické problémy Ruska a napětí uvnitř ruské společnosti, která vidí, že demokracie a ekonomické reformy na Ukrajině posouvají Ukrajinu vpřed, zatímco Rusko je čím dál tím zaostalejší. Vojenský útok Ruska je tak snahou Putina zničit toto nepříjemné zrcadlo jeho selhání.

Spekuluje se o tom, zda jsou sankce vůči Rusku dostatečné. Tak, jak jsou nyní nastavené, mohou Putina odradit od války?

Sankce musí být dostatečně silné. To, co se zatím připravilo, je stále ještě dost slabé a nijak nedopadá na Putinovy nejvěrnější a na ruské oligarchy, kteří už dlouhé roky z Ruska vyvádějí majetek. Sankce by měly jednoznačně cílit i na tyto lidi. V současné době už jsou podobné sankce oznámené, měly by ale dopadnout na vícero oligarchů a ještě silněji.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy