Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Zahřívaný tabák má svá rizika. Co zjistili investigativní novináři?

Zahřívaný tabák má svá rizika. Co zjistili investigativní novináři?
Zdroj: pixabay.com
kouření a my
Zamilovali jste si elektrické zařízení IQOS a věříte, že děláte něco pro své zdraví? Pak je tento text určen přímo pro vás. Bezkouřové elektrické zařízení IQOS vaše plíce neuzdraví.

Bezkouřové elektrické zařízení IQOS není zdravější než klasické cigarety. Upozornil na to web investigace.cz. Společnost Philip Morris International (PMI), která IQOS vyrábí, se snaží vzbudit dojem, že jde o bezpečné inhalování. Většina výzkůmu, které společnost předkládá, jsou mnohdy sporné a v některých příkladech nejde ani o studie. Velkou část těchto materiálů o systému nahřívaného tabáku a zdravotních účincích IQOS navíc vytvořili lidé, kteří jsou přímo napojení na společnost PMI, dodává web investigace.cz.

IQOS pomáhá s odvykáním na kouření. Alespoň tak svůj výrobek prezentuje tabáková společnost PMI. Ta se ale podle serveru investigace.cz snaží pokrýt ztráty způsobené koronavirovou epidemí, protože ve spojitosti s ní klesl firmě prodej cigaret. Část lidí se totiž obává faktu, že kuřáci jsou kvůli repiračním problémům náchylnější na koronavirus. Někteří tak chtějí s kouřením přestat a právě tady nabízí PMI rešení - IQOS.

Jde o zařízení, které zahřívá tabák v takzvaných Heets, což jsou speciální cigaretové náplně. IQOS tak staví na tom, že tabák nepálí, ale pouze nahřívá, což by mělo být údajně zdravější. „IQOS si musíte zamilovat. Je v něm opravdový tabák, ale nemusíte nic pálit, nesmrdí a není z něj popel. IQOS je lepší alternativa kouření cigaret.“ uvádí oficiální stránky iquos.com.

PMI přemlouvá lékaře

To, že je IQOS podle výrobce zdravější, než klasické cigarety, staví PMI především na svých výzkumech. Ty si sám zpracovává, nebo je zadává. Podle webu investigace.cz je na stránkách PMI Science přibližně 80 textů, které jsou označené jako nezávislé studie hovořící ve prospěch IQOS. Organizace zabývající se organizovaným zločinem a korupcí OCCRP zjistila, že část výzkumů se nezabývá vlivem cigaretového zařízení na zdraví, ale marketingovými úspěchy a průzkumy veřejného mínění. V některých textech je pak dokonce pouhý návrh výzkumů. Zbytek textů, které se zdravotním vlivům věnují, jsou pak vypracovány lidmi s přímým napojením na PMI.

Další věcí na kterou OCCRP přišla, je skutečnost, že lidé z PMI přemlouvají doktory, aby produkt IQOS propagovali. Dokonce po nich chtějí, aby jej doporučovali lidem, co chtějí přestat s kouřením. V Itálii, která je na světě třetí v počtů uživatelů IQOS, oslovili zástupci společnosti dva doktory. Giuseppe Gorini a Gianni Amunni z Institutu pro studium a prevenci rakoviny byli ale sle svých slov nabídkou šokováni. „Řekli nám, že máme zařízení doporučovat jako prostředek ke skoncování s kouřením,“ uvedli lékaři pro OCCRP. Podle nich jim zástupci společnosti předložili výzkum o působení tabákového kouře a IQOS aerosolu na myši, o testech na lidi přitom nic neměli. „Vlastně po nás chtějí, abychom jejich výrobek doporučovali pacientům, kteří jsou nemocní právě kvůli jejich výrobkům. Předčilo to mé nejhorší představy,“ řekl Gorini roportérům.

Návykovost jako u cigaret

V roce 2019 firma PMI předložila italskému ministerstvu zdravotnictví svůj obsáhlý výzkum o IQOS a snažila se tím italskou vládu přimět uznat výrobek za zdravější. Dokument se ale dostal k italskému Národnímu ústavu pro zdraví, který v návaznosti na to vypracoval vlastní studii. V ní mimo jiné zjistil, že IQOS obsahuje 12 převážně karcinogenních látek a že aerosol není zdravější, než cigaretový kouř. Zároveň se pohoršil nad daty poskytnutými PMI, které jsou v nízké kvalitě a na hraně akceptovatelnosti. Zároveň insitut popřel, že by byl IQOS méně návykovější, než cigarety.

IQOS je tak spíš než pro uživatele výhodnější pro výrobce. Má totiž jeden veliký plus - může na něj být reklama v televizi. Společnost totiž prezentuje zařízení, ale ne tabákové náplně. IQOS tak nepodléhá zákonu o nepovolené reklamě, který nařizuje, že se v televizi nesmí inzerovat tabákové výrobky.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy