Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Epidemiolog Prymula: Pravda o promoření populace je jiná, v rozhodnutí jsem se nemýlil

Roman Prymula je aktuálně jeden z nejoblíbenějších postav na politické scéně.
Zdroj: profimedia
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
EXKLUZIVNĚ
Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který je klíčovou postavou státního postupu při koronavirové epidemii, v rozhovoru pro eXtra upřesnil, jak bylo myšleno, že dojde k promořování populace. Dále přiznal, že má obavy z Velikonoc, protože už teď je vidět, že někteří lidé mají pocit, že epidemie infekčního onemocnění, které má více než 100 obětí v Česku, je zažehnána...

Váš výrok o promořování populace vzbudil velké emoce. Domnívám se, že jste možná nebyl přesně pochopen. Jak to bylo přesně myšleno?

Především v rozhovoru pro DVTV jsem nemluvil, že bych měnil své rozhodnutí, nebo se v něm mýlil v rámci opatření, ale v tom, že jsem si myslel, že populace bude promořena na 15, maximálně 20 procent, což vycházelo z toho modelu, jak tomu bylo na té lodi, a ono to bylo přetransformováno do pozice, že chci nějakým neřízeným způsobem promořovat populaci, což je nesmysl.

Když se bavíme o širším spektru nákazy. Česká republika si drží poměrně slušnou bilanci. Nemůže dojít s rozvolněním aktuálních restrikcí k tomu, že spadneme do modelu Švédska, kde je aktuálně poměrně vysoká smrtnost a počet nakažených?

Riziko je tady vždy. Musíme velmi pečlivě posuzovat co uvolnit a co ne z těch mnoha plošných opatření. Budou se některá rozvolňovat po skupinách a vždy s nějakým deseti až čtrnáctidenním odstupem. Do toho tady bude chytrá karanténa, od které očekáváme, že bude negovat dopady při rozvolňování plošných opatření.

Chytrá karanténa má zatím problémy

Když jste zmínil chytrou karanténu, jak jste s tímto projektem spokojený? Vím, že tam došlo k několika kolizím v rámci komunikace či elektronického propojení...

Zatím se tam ukazuje celá řada problémů, které řešíme za pochodu. Technické problémy s elektronizací, s managementem vzorků a laboratoří... Ale věřím, že se to podaří dotáhnout, protože software je v tuto chvíli připraven. Co je asi hlavním problémem, tak propojení mezi hygieniky a IT specialisty, což jsou zcela dva odlišné světy. A tam potřebujeme, aby to začalo fungovat. Zatím nebyl na hygienu vyvíjen takový tlak v tom slova smyslu, že by to nestíhali, takže oni používají své metody, které mají zažité léta, a protože těch případů nebylo tolik, tak nepotřebovali masivně využívat call centra nebo vzpomínkové mapy, které nebyly celou dobu k dispozici, protože se řešily smluvní vztahy tak, aby tam mohla proudit data.

Kdy se podle vás celý projekt rozeběhne na sto procent?

Věřím, že s koncem dubna.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch požádal veřejnost během Velikonoc o dodržování pravidel. Bojíte se toho, že se Češi utrhnou přes svátky ze řetězu, jak se lidově říká?

Trochu se toho bojím. Včera když jsem jel přes Prahu na zasedání štábu, tak jsem zjistil, že jako by mávnutím kouzelného proutku lidé postávali u různých hospůdek a ačkoliv se nemohou shromažďovat, popíjeli tam různé nápoje a debatovali bez roušky. Podobně to bylo u sportovců... Lidé si myslí, že jsme epidemii zvládli a žádný problém nebude, ale my jsme toho tygra pouze zavřeli za dveře a pokud nebudeme opatrní, může vlézt dovnitř. Opravdu bychom to neměli podceňovat.

V momentě, kdy Česko bude mít větší nárůst nakažených, dojde opět k zavedení striktnějších opatření?

I taková varianta je ve hře. Ono není ale příjemné takové věci vracet, když se to jednou uvolnilo. Na druhou stranu i k tomu může hypoteticky dojít, ale věřím, že se tak nestane. Na druhou stranu, ono se to neprojeví hned po Velikonocích a bude to spíše otázka týdne po Velikonocích. Pokud k nárůstu dojde, budeme se to snažit eliminovat chytrou karanténou, kdyby to nešlo, může dojít k plošnějším opatřením.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy