Eva Perón alias Evita by dnes oslavila 99 let: Jak se z chudé dívky stala jedna z nejmocnějších žen světa
Příběh první dámy a miláčka všech Argentinců Evy Perón alias Evity se začal psát 7. května 1919. Eva Maria se narodila nedaleko Buenos Aires. Byla nejmladší z 5 dětí, které měla chudá švadlena Juana Ibarguren s bohatým velkostatkářem Juanem Duartem.
Sen o lepším životě
Na začátku dvacátého století bylo v Argentině běžnou praxí, že bohatí muži mívali i několik rodin. Jen jedna z nich ovšem byla ta hlavní, která se těšila manželově stoprocentní pozornosti a především finanční podpoře. Eva tak společně se všemi svými sourozenci vyrůstala ve velké chudobě, přestože jejich tatínek byl nesmírně zámožný. Otec se nakonec celé své nemanželské rodiny zřekl.
Od svého dětství netoužila Eva po ničem jiném než odstěhovat se z chudého venkova do města. To se jí nakonec povedlo záhy, už v 15 letech, díky románku, který prožila s tehdy slavným zpěvákem Augustínem Magaldim. Vztah sice dvojici dlouho nevydržel, Eva nicméně využila příležitosti dostat se do Buenos Aires a už se zpátky na vesnici nikdy nevrátila.
Vzhledem ke své průbojnosti a známostem mezi mnoha umělci se rozhodla pro kariéru herečky. Sehnat stabilní angažmá jí ovšem trvalo dlouhé měsíce. Dlouho tak žila doslova na hranici chudoby, po rozpadu vztahu s Magaldim si pronajímala temný pokoj bez topení a oken. Svého snu o velkém městě a soběstačnosti se ale nikdy nevzdala.
Hvězdou se mladičká herečka nestala přes noc. Trvalo dlouhé roky, než se pořádně proslavila. Nejdříve jezdila po argentinských provinciích, později působila v reklamách a několika rozhlasových hrách. Právě díky rozhlasu se jí dostalo největší slávy. Od roku 1939 už se objevovala pravidelně na stránkách všech argentinských novin a magazínů a byla díky svým pravidelným rozhlasovým vystoupením herečkou první ligy.
Osudové setkání
Největší zlom Evina života nastal ovšem až v únoru roku 1944. Tehdy potkala svého budoucího manžela Juana Dominga Peróna, který byl tehdy ještě v úřadu viceprezidenta. Ačkoliv dvojice našla vzájemné zalíbení, jejich láska musela počkat. Perón byl totiž pouhé čtyři dny po jejich setkání zatčen a deportován. Právě Eva poté pořádala velké demonstrace, díky nimž se nakonec povedlo docílit nejen Perónova propuštění, ale také předčasných voleb v únoru 1946. V nich Perón drtivě vyhrál a nic mu pak nebránilo stát se absolutním vládcem celé Argentiny. V době svého prezidenství už byla Eva jeho manželkou a miláčkem Argentiny.
Eva, ať vědomě, či ne, sloužila svému o mnoho let staršímu partnerovi jako skvělý nástroj propagandy Všichni řešili dobrotivost jeho manželky spíš než fakt, že Perónův režim pomalu, ale jistě přebíral absolutní moc v zemi. Manželka stála ve světle reflektorů a všechna média i celá veřejnost řešily právě ji.
V roce 1950 objevili lékaři u Evy nádor Choroba postupovala rychle, ačkoliv se první dámě Argentiny dostávalo té nejlepší možné léčby – dokonce se stala prvním občanem v historii Argentiny, který podstoupil léčbu ozařováním Tu nejvyšší daň si rakovina vyžádala už v červenci roku 1952, v jejích pouhých 33 letech.
Národ truchlil. Pohřeb mladé herečky navštívily miliony lidí, další miliony se pak chodily klanět jejímu nabalzamovanému tělu. Klidu se ovšem Eva nedočkala ani po smrti. Její tělo bylo po svržení režimu jejího manžela převezeno do Itálie, kde měla být pohřbena pod falešným jménem. Nakonec se tak nestalo a v roce 1971 se vrátilo zpět do Buenos Aires
Atraktivní příběh chudé dívky, která se stala uznávanou ženou s nesmírným vlivem, se těší velké popularitě i dnes. Svou zásluhu na tom jistě má slavný muzikál Evita Andrewa Lloyda Webbera, který byl později zfilmován. Když se řekne Evita Perón, řada lidí si tak vybaví spíše zpěvačku Madonnu, jež její postavu ztvárnila.