Expert na sebeobranu radí: 4 kroky, jak přežít teroristický útok nožem!
V tomto článku budeme řešit situaci, kdy útočník nechce zabít nás jako osobu, ale jde mu o to zranit/zabít co nejvyšší počet lidí. To je zásadní faktor, který můžeme využít v náš prospěch. Každé zdržení a komplikace pro útočníka znamená, že pobodá méně lidí. Čím více času stráví řešením problémů, tím méně času stráví bodáním. A každý terorista si je dobře vědom toho, že má na svůj útok jen velmi omezené množství času. Jinými slovy, pokud mu do cesty položíte překážky, které ho zdrží a zpomalí, máte velkou šanci, že si raději najde jiný, lehčí cíl.
"Ano, takto řečeno to vyznívá poměrně tvrdě, nicméně v podobné situaci není v silách běžného člověka zachránit všechny lidi. Níže uvedené postupy vám ale mohou pomoci, abyste zachránili sami sebe a v pořádku se vrátili ke své rodině, případně k tomu, abyste ochránili své blízké," připomíná Pavel Houdek, který vede kurzy moderní sebeobrany
Při útoku teroristy máme výhodu, že se na útok můžeme připravit. Zbraň má útočník zpravidla viditelnou, vykřikuje hesla, okolostojící lidé utíkají, řvou atd. To nám dává pár sekund k dobru. Jakmile si takové situace všimnete, začněte jednat.
1. Utečte
Pokud můžete, vezměte nohy na ramena a utečte. Abyste mohli utéct, musíte mít za prvé kam (nenacházíte se v uzavřeném prostoru), za druhé musíte být sami nebo s někým, kdo je schopný běžet s vámi. Utíkejte bezpečně (nechcete utéct teroristovi a za rohem skočit pod jedoucí autobus) a do bezpečí, tedy pryč od nebezpečí.
2. Udělejte ze sebe těžký cíl
Pokud utéct nemůžete, přišel čas na plán B naznačený výše – udělat ze sebe natolik těžký cíl, že si útočník raději vybere někoho jiného. Zvolte si vhodné místo, pokud jsou s vámi vaši blízcí, postavte se mezi sebe a útočníka a konejte.
Jakmile se k vám začne blížit, házejte po něm cokoliv, co máte po ruce: v restauraci to budou sklenice i s obsahem, láhve, talíře s jídlem, vázy… Na pláži židličky, slunečníky, písek atd. Lehké předměty alespoň rozptýlí pozornost, tekutiny a písek mohou dočasně oslepit, těžké předměty znatelně sníží postup, protože mohou zranit a donutí útočníka se krýt.
3. Použijte něco jako štít
Pokud máte po ruce jakýkoliv větší a pevný předmět, využijte jej jako štít. Může to být židle, slunečník, batoh, velká taška, monitor atd. Neschovávejte se za něj pasivně, ale použijte jej k razantnímu útoku na ruku se zbraní. Nůž můžete z ruky vyrazit, případně může ve štítu uvíznout.
4. Lehněte si na záda a kopejte
Pokud nic nezabralo a útočník vás již bezprostředně ohrožuje, padněte na záda a kopejte. Tak, jako když jsme ve škole v tělocviku při rozcvičce „jezdili na kole“, akorát tentokrát agresivně a s nasazením. Nenechte k sobě útočníka přistoupit blíže za žádnou cenu. Kopy miřte na jeho kolena. Ano, může vás pořezat v oblasti nohou, nicméně rány se tak vyhnou vitálním zónám (trupu, hlavě) a útok tak přežijete.
Více informací o tom, jak se bránit, najdete i ZDE