Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Farář Lucie Bílé Zbigniew Czendlik: Věřící s odlišnou orientací jsou citlivější na Boha, tvrdí

Zbigniew Czendlik a jeho druhý nejvyšší nadřízený, papež František.
Zdroj: showpix, profimedia / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
ZMĚNA

Zní to jako sci-fi, ale papež František (87) rozhodl, že duchovní katolické církve poprvé mohou zcela legálně žehnat gayům a lesbičkám. Farář Lucie Bílé Zbigniew Czendlik (59) je nadšený. O lidech s odlišnou orientací říká, že k Bohu mají blíž než ostatní, jak prozradil v rozhovoru pro eXtra.cz.

Zbigniew Czendlik jásá 

Papež František schválil novou doktrínu, která podle deklarace ve Vatican News umožňuje žehnat párům stejného pohlaví. Stále ale platí, že to nemá rituálem ani ničím jiným připomínat obřady spojené s manželstvím muže a ženy. Ani to neznamená, že by církev svazky takových dvojic nějak legitimizovala.

I tak jde o naprosto nevídaný pokrok.

„Pořád jsem toho od Františka čekal víc. Ale pánbůh zaplať aspoň za to. Já totiž s podobným požehnáním komukoli nikdy neměl problém. Když můžeme žehnat zvířatům nebo letadlům, nechápu, proč bychom nemohli žehnat partnerům odlišné sexuální orientace,“ sdělil eXtra.cz duchovní Zbigniew Czendlik.

„Papež František podle mě víceméně reagoval na již docela dost zaběhlou praxi kněží, kteří měli otevřené srdce vůči všem lidem a žehnali jim tak jako tak. Vztahy mají mimořádnou hodnotu. Vítám to proto s nadšením. Když jsem někdy někomu takovému požehnal, trochu jsem měl obavy, abych nebyl napomenut nadřízenými. Když tedy přišlo takové rozhodnutí až ze špičky vedení církve, tak se uleví spoustě lidem. Je to cesta dobrým směrem,“ pokračuje s tím, že žádnou důtku za žehnání LGBT věřícím naštěstí nikdy nedostal. Byl ale de facto svým způsobem disidentem.

Ale že jsem žehnal párům dvou holek nebo kluků, to také nebylo nic, co bych úplně troubil do světa,“ přiznává jistou střídmost v chování.


Jsou LGBT lepší věřící?

„Moje zkušenost s páry s homosexuální orientací je zajímavá. Myslím si, že mají mnohem citlivější srdce na Boha než ostatní. Jsou mnohem citlivější na hodnoty mezi nebem a zemí. Z velké většiny jsou to velmi kvalitní křesťané. Když víru zúžíme na nějakou církevní morálku a pravidla, tak křesťanství pokřivíme. Je třeba těm lidem dát v církvi prostor,“ vysvětluje, proč je všemi deseti pro sbližování katolické církve s LGBT lidmi.

„Snad bude i další papež ve změnách pokračovat. Církev se mění, ale pomalu. Většinou to není vůbec špatné, hlavně v současném překotném světě, že se změnami úplně nepospíchá. Aspoň se neunáhlí,“ usmívá se sympatický duchovní.


Že by ale byl automaticky pro katolické oddávání LGBT manželství, tak to také prý neplatí.

„Mám na to trochu konzervativnější názor. Ještě jsem k tomu vnitřně nedospěl. Už mám svá léta. Možná se nám ti, kteří se rodí dnes, budou smát, co jsme byli za zpátečníky, přestože sám se považuji za docela pokrokového člověka. Byl jsem ale vychován v nějakém prostředí, to mě ovlivnilo, takže v určitých aspektech života jsem opravdu konzervativnější. Nicméně možnost oficiálního požehnání je super. Z dětství si pamatuji, že nepřicházelo v úvahu, aby do kostela přišla žena v kalhotách. Dnes tam pomalu jiné nechodí. Asi je třeba si na některé změny počkat,“ věří a z jeho slov je cítit obrovská pokora.

Zpověď farářky Justýny Drábkové:


Kdyby papež zrušil celibát, z toho by prý radost neměl. A stejně tak jeho osmdesátiletí kolegové, kteří by z toho už s ohledem na svůj věk určitě nic neměli, jak lehce naznačuje s velkou nadsázkou. „V mém věku, v mých šedesáti letech, si přece na faru nenastěhuju babu. To nepřichází v úvahu,“ dodal se smíchem u veřejnosti velice oblíbený kněz.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy