Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Finanční správa podezření z daňového úniku na Čapím hnízdě nepředala policii. Seděla tam tehdy Schillerová

Finanční správa podezření z daňového úniku na Čapím hnízdě nepředala policii. Seděla tam tehdy Schillerová
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
KAUZA
V roce 2014 německý finanční úřad v Chemnitzu upozornil české úředníky, že přes platby na Farmě Čapí hnízdo za reklamu krátí firmy z holdingu Agrofert daně. Vyšetřovatelé se ale začali vážně zabývat reklamou na farmě Andreje Babiše až letos. Finanční správa teď oficiálně potvrdila, že v daném případě nepředala tyto závažné informace policii. Přitom tak běžně činí u mnohem méně závažných podezření.

Informaci přinesl web Seznam.cz s odkazem na pátrání týmu investigativního reportéra Josefa Klímy. A o co že v kauze přesně jde? Mezi roky 2010 až 2013 inkasovalo středočeské multifunkční centrum více než 270 milionů korun za reklamu od společností ze skupiny Agrofert. Cena přitom odpovídá více než tisícovce billboardů, kterou by společnosti měly pronajaté několik let.

Na problém upozornil dříve finanční úřad v Chemnitzu své kolegy v Česku. „V daném případě nebyl podán podnět k šetření orgánům činným v trestním řízení,“ uvedla šéfka Finanční správy Tatjana Richterová v odpovědi senátorovi Tomáši Goláňovi, kterou má Seznam k dispozici. Ten se dožadoval přesnějších informací, jak úředníci v daném případě postupovali. Případ se dotýká premiéra Andreje Babiše, který v té době byl ministrem financí a pod jehož resort finanční úřady spadaly.

„Postup finanční správy vytváří podezření, že celá ta kauza byla zametena pod koberec. Za normálních okolností se finanční správa chytá každé nesrovnalosti v účetnictví firem a snaží se za každou takovou nesrovnalost stanovit daň. A tady vidíme, že perfektně zdokumentovaný daňový podvod zůstal nevyšetřený,“ říká senátor. Přitom podnětů policii předává berní úřad i několik stovek ročně.

K věci se vyjádřil i předseda Pirátů Ivan Bartoš ve facebookových komentářích. "Za připomenutí stojí, že případ se odehrál v roce 2014, když ředitelkou odboru právního a daňového procesu na Generálním finančním ředitelství byla současná ministryně financí Alena Schillerová," uvedl Bartoš.

Seznam už dříve spočítal, že státu mohla v tomto případě vzniknout škoda až 42 milionů korun. V této chvíli je to ovšem z hlediska finančních úředníků promlčený případ. Vracet se smějí jen tři roky do minulosti.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy