Generál Pavel se připravuje na boj s koronavirem. Vyzývá k mobilizaci dobrovolníků
Druhá koronavirová vlna se v Česku naplno rozběhla a generál Petr Pavel předvídá, že nás čekají těžké časy. „Senioři jako nejvíce ohrožená skupina budou trávit mnohem více času doma, desítky tisíc lidí budou v domácí karanténě nebo domácí léčbě. Bude ještě větší tlak na bezpečnost pečovatelských domovů a léčeben. Bude potřeba výrazně posílit sociální služby, zajištění nákupů, donášku léků nebo jiné asistence,“ řekl Pavel na tiskové konferenci.
Lidé by se měli hlásit do dobrovolnických center
Stát tak podle něj bude muset mobilizovat dobrovolníky napříč celým Českem. Jejich pomoc bude potřeba především v oblasti zdravotních služeb, zejména v nemocnicích a u odběrových míst. Nepředpokládá ale, že by se to týkalo kolektivního šití roušek a tisknutí ochranných štítů, jako tomu bylo na jaře. Podle Pavla nicméně stát všechno sám nezvládne, a tak bude opět potřebovat pomoc veřejnosti.
„Apeluji proto na spoluobčany, kteří chtějí a mohou pomáhat, aby se už teď hlásili do svých krajských center. Jejich pomoc určitě bude využita. Zamyslete se nad lidmi ve vašem okolí, kteří budou potřebovat pomoc. Zvažte, jak a přes jaké dobrovolnické programy se můžete zapojit. Musíme využít všechny kapacity, které ve společnosti máme. Zároveň apeluji na vládu, aby koordinaci dobrovolníků pro další měsíce brala jako jednu z priorit. Musíme se připravit,“ burcoval generál.
Koordinaci systému by měl vést jeden člověk
Pavel se v létě účastnil jednání v expertním týmu iniciativy Spolu silnější, ve kterém spolupracovalo téměř 100 expertů na krizové řízení, a to včetně zástupců krajů i obcí, bezpečnostních složek, zdravotníků, kultury, školství, neziskového sektoru a byznysu.
Iniciativa nyní navrhuje vznik integrovaného bezpečnostního systému. „Všechny důležité instituce a systémové prvky už máme. To, co chybí, je jejich koordinace a jedna hlava, která by to řídila. Jen takový systém bude garantovat, že všichni budou vědět, co mají dělat a budou dostávat přesné informace,“ vysvětlil Pavel.
Podle generála nemá premiér na Úřadu vlády dostatečné zázemí po řízení krizových situací. Experti proto doporučují vytvořit odbornou pozici státního tajemníka pro bezpečnost a jmenovat ho do čela současného sekretariátu Bezpečnostní rady státu. Tajemník by měl usnadnit a hlavně urychlit koordinaci systému v boji proti koronaviru
Stát musí jednat jasně a srozumitelně
Mezi návrhy je i zavedení "Pravidla práva první informace". To znamená, že pokud o klíčovém nařízení nevědí samosprávy, města a složky, které jej mají vykonávat, nesmí jít informace na veřejnost. To by mělo předcházet chaoticky zavedeným a náhlým nařízením, jako například zažila v létě Ostrava. "Stát musí jednat jasně a srozumitelně a všechna opatření pořádně zdůvodňovat," apeloval Pavel, který by měl o těchto doporučeních jednat příští týden s premiérem Babišem.