Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Geniální vědec předpověděl naši budoucnost v roce 1926: Už tehdy věděl, že budou telefony chytřejší než lidi

Geniální vědec předpověděl naši budoucnost v roce 1926: Už tehdy věděl, že budou telefony chytřejší než lidi
Zdroj: archiv
Předchozí Další
Jak bude svět vypadat v budoucnosti, nad tím si hlavu lámal fenomenální vědec Nikola Tesla už ve 20. letech minulého století. V roce 1926 přišel s předpovědí, nad níž lidé kroutili hlavou a o Teslovi si mysleli, že je blázen. Dneska už víme, že jeho bláznivé fantazie se splnily takřka do puntíku.

Nikola Tesla, americký vědec chorvatského původu, je jednou z geniálních hlav, kterým bychom měli (kdyby žily) každý den děkovat, protože jen díky nim jsme tam, kde jsme. Tedy alespoň co se týče moderních technologií. Ve své době byl respektován jako největší a nejvýznamnější elektrotechnický inženýr a jeho práce byla základem moderní elektrotechniky Ve svých spisech z počátku minulého století už uvažoval o důsledcích rozvoje elektrických strojů, hovořil o vzniku celosvětové bezdrátové sítě pro přenos nejen hlasu, ale i textu a později obrazu.

Že vám to něco připomíná? Ano, Tesla si byl už před svou smrtí v roce 1943 jistý, kam se svět, co se týče technologií, bude ubírat, v roce 1926 dokonce předpověděl vynalezení chytrých telefonů. "Budeme spolu schopni komunikovat bez ohledu na vzdálenost. A nejen to. Prostřednictvím telefonního a televizního spojení budeme moct jeden druhého dokonale slyšet a vidět, i když od sebe budeme vzdáleni tisíce kilometrů," uvedl Tesla v roce 1926 v rozhovoru pro magazín Collier's.

Už tenkrát hovořil o zařízení, prostřednictvím něhož budou lidé spojeni, vzdálenost nevzdálenost, přičemž tohle zařízení bude tak malé, že bude možné nosit ho v kapse. Jak píše web topky.sk, Tesla popsal i to, jak budeme dění ve světě sledovat z kteréhokoli místa na planetě, jako kdybychom stáli přímo na tom místě V době mezi dvěma válkami si ovšem lidé nad jeho výroky klepali na čelo.

Podle Huffington Post se Tesla zabýval i ženskou otázkou, respektive postavením žen ve společnosti. Už ve 20. letech vůči ženám velkoryse hovořil o tom, že "ženská mysl prokázala kapacitu duševních schopností stejně úspěšně jako mužská a v průběhu generací se tato kapacita bude ještě rozšiřovat. Průměrná žena bude stejně vzdělaná jako muž, možná bude i vzdělanější. Žena svým pokrokem ohromí civilizaci," řekl génius, který jinými slovy jako jeden z prvních upozorňoval na to, že ženy nejsou lobotomové, kteří by neměli mít volební právo a hlas ve společnosti.

Divil by se, kam až jsme to s těmi technologiemi dotáhli, že se dnes můžeme špehovat navzájem, děláme to dobrovolně a bez mobilu, onoho zařízení, které se vejde do kapsy a propojí lidi a svět, si už život nedokážeme představit.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy