Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Glosa: Milan Peroutka je nejsilnější argument pro okamžité uzákonění manželství pro všechny

Milan Peroutka s manželem.
Zdroj: Se souhlasem M. Peroutka
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
GLOSA

Pokud si čerstvě vyoutovaný Milan Peroutka (33) myslí, že to měl s oznámením ohledně své orientace těžké, asi toho moc neví o generacích před ním. Pokud ale i v této době dostává vlnu hejtů („proč nám to cpe“), ukazuje se, že to s naší proklamovanou tolerancí není až tak dobré a že by se mělo manželství pro LGBT+ střelhbitě uzákonit.

Milan Peroutka: Život ve lži

Asi nejsme tak pokroková společnost plná tolerance a porozumění, jak si namlouváme, když herec a zpěvák Milan Peroutka (33) dlouhodobě sbíral odvahu, jak se smířit s tím, že je gay.

Máme tu různá nenávistná uskupení typu SPD, ale i všechny prokremelské kruhy, které vykreslují Západ jako zkažený a plný dekadence. Jako by na lásce bylo něco zrůdného (na rozdíl od ruského fašismu a vraždění nevinných na ní zrůdného není vůbec nic).

Různí lidé vtipně tvrdí, jak jim homosexuálové nevadí, ale... a pak přichází ponižující a degradující označení, tvrzení, jak je nám všude cpou. A zdá se, že pro řadu lidí by bylo nejkrásnější, kdyby se o nich už zase nikde nemluvilo, kdyby se schovávali, tajili, kdo jsou, byli někde zalezlí a neotravovali.

Tito lidé ve skutečnosti rádi hledají toho, kdo může za jejich „podělané“ životy. Jednou to jsou Židé, jindy Romové, někdy zase Ukrajinci, homosexuálové, pro některé nyní i Milan Peroutka.

Nebýt národ čtyřicet let morálně devastovaný komunisty, což nestačilo napravit ani posledních 34 let od pádu zrůdného režimu, srovnal by se Peroutka i další LGBT+ lidé se svými vrozenými sexuálními dispozicemi naprosto přirozeně a nebylo by pro ně těžké se smířit s tím, že se jim holt nelíbí ti, kteří se líbí většinové společnosti, ale třeba stejné pohlaví. A věděli by, že i společnost už je poněkud vyspělejší, než je nyní.

Milan Peroutka ale musel kvůli nastavení části lidí a kvůli očekáváním veřejnosti lhát sám sobě i okolí.

Umělec nikdy nebude pro všechny

„Gratulujete mi k odvaze sdílení mého soukromí s vámi, ale víte, co bylo zdaleka nejtěžší? Přiznat to sám sobě. Nechtěl jsem najednou bejt pro holky spíš kámoška, pořád se jim chci líbit. Chtěl jsem, aby moji klučičí kamarádi neztratili pocit, že se mnou můžou řešit cokoliv. Všichni jsme zvyklí, pro lepší orientaci v lidech, na určité kategorie, a já se bál těch klišé a definování. Chci tu být pro všechny,“ napsal Milan čerstvě na svůj Instagram.

Obávám se, že si Peroutka něco namlouval. Nikdy nebude pro všechny. Jestliže se objeví někdo, kdo k němu změní svůj postoj, nic s tím neudělá. A bát se toho, že se najde nějaký hlupák v bližším okolí? Vždycky se najde a nebude to Milanova vina. Ani pro holky možná už podvědomě nebude takový erotický symbol. A je to automaticky špatně?

Nejvíc mě na jeho prohlášení ale stejně zaujala tato slova: „Jednou takový příspěvek právě díky dalším podobným prolomením tabu nevyvolá zdaleka tolik emocí, jednoduše díky tomu, že na tom přestane být cokoliv tak zvláštního. A já budu na houpacím křesle vyprávět, jak to pro mě bylo kdysi náročný,“ uvedl.

Gay předchůdci to měli náročnější

Určitě to z jeho pohledu bylo náročné, ale zdaleka ne tolik jako třeba pro Husákovy děti. Ty často dokonce rodiče vyhazovali z bytu, protože „zvrácené buzeranty doma mít nechceme“. Dnes je tohle už naštěstí nemyslitelné. A ještě mnohem horší to měli gayové, kteří dospívali v padesátých a šedesátých letech. Ne, za jejich útrapy Milan Peroutka nemůže, to netvrdím.

Ale pokud i v dnešní době tento mladík cítil takový tlak veřejnosti a bál se vystoupit s tím, kdo je, je něco shnilého ve státě dánském. Pro mě je to nejsilnější argument pro okamžité přijetí rovnoprávného manželství pro všechny.

Žádné obezličky, žádné vymýšlení podřadné kategorie typu partnerství, žádní občané druhé kategorie, stejný institut. Ne, neplatí, že je to jen pro muže se ženou, může to být pro toho, komu to určíme. Tradice není přednější než ponižování menšiny a její lidská práva.

Takhle Milan Peroutka před časem vyprávěl o svém životě:

V USA po uzákonění manželství pro všechny rapidně klesl počet sebevražd mladistvých LGBT+ osob. Už necítili tak silnou stigmatizaci, neztrácí tolik naděje na fajn prožitý život bez omezování většinou, což bychom měli dopřát i těm místním.

A nám ostatním, kteří si žádnou osobu stejného pohlaví brát nechceme, to může být jedno. Vůbec nijak nás to neovlivní, naše životy se tím nijak nezmění.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy