GLOSA: S velvyslancem v posteli. Martin Stropnický mlčí, ministerstvo zahraničí nepracuje
Velvyslanec České republiky v Izraeli Martin Stropnický (65) má mít podle Blesku i své manželky Veroniky Žilkové (60) poměr se svou o víc než generaci mladší podřízenou. To je velmi silná a skandální věc, a pokud by se prokázala, mohlo by jít i o velké riziko, klidně i kvůli utajovaným skutečnostem, ke kterým se ambasador dostává. Jenže sám velvyslanec nereaguje, jako by to vše bylo na pohodičku, a co je horší, zaměstnanci ministerstva zahraničí vůbec nedělají svou práci.
Veronika Žilková: Manžel chodí s podřízenou
„3,5 roku jsem žila v napětí, jestli je to tak (zprávy o vztahu manžela – pozn. red.), nebo ne. Doufala jsem, že je můj manžel morální. Nebyly žádné signály toho, co se pak stalo. Už jsem si na to ale zvykla a smířila jsem se s tím. Co mi zbývá,“ uvedla pro eXtra.cz herečka Veronika Žilková. „Pozoruhodné ale je, že pětašedesátiletý nadřízený má poměr s třicetiletou,“ podivila se.
Martin Stropnický: Ignor kodexu?
Připomněla tak zprávy Blesku, který přinesl tvrzení o poměru bývalého herce Martina Stropnického s kulturní atašé ambasády Markétou Horňákovou.
Být to v soukromé firmě, vem to čert. Jenže Stropnický dělá pro nás všechny, pro stát, za naše peníze, a už samotný etický kodex „Zamini“ (ministerstvo zahraničí) podobná jednání zapovídá.
„Zaměstnanec se v soukromém životě vyhýbá takovým činnostem, chování a jednání, které by mohly snížit důvěru ve státní správu v očích veřejnosti nebo dokonce zavdat příčinu k ovlivňování zaměstnance. Svým chováním, jednáním a vystupováním přispívá k dobré pověsti MZV a podporuje důvěryhodnost a vážnost MZV,“ píše se v kodexu v článku 11 s názvem Reprezentace, který je veřejně přístupný veřejnosti.
Obrovské nebezpečí
Kromě toho bývají vztahy s podřízenými zakázány i v řadě firem rovnou ve smlouvách právě kvůli různým nežádoucím jevům. Hrozí protežování, s kvalitami práce nesouvisející povyšování či odměňování. Kdyby se podřízená se svým šéfem rozešla, může jí naopak dělat ze života peklo (bossing). Nebo si v ložnici do ouška mohou špitat věci, které smí znát ze své pozice jen on.
V případě Stropnického, pokud by se tohle opravdu dělo, by to mohlo být krajně nebezpečné. Dá se čekat, že tajné služby naše i izraelské mu předávají utajované zpravodajské informace. Přece jen jde o docela rizikové prostředí. Nechce se ani domýšlet, co by se mohlo stát, kdyby někdo v záplavě citů prozradil něco, co ten druhý (druhá) nemá právo vědět.
Skandální chování Zamini
Alarmující je i samotný přístup ministerstva zahraničí v této věci. Blesku aspoň arogantně odpověděli, že nemají zájem se na toto téma bavit. Redakce eXtra.cz na tiskové oddělení odeslala e-mail s žádostí o vysvětlení, jak v resortu obecně přistupují k podobným vztahům, jaké páky mají v ruce, jak vážně podobné hrozby berou, ale ani po čtyřiceti hodinách od odeslání otázek se nikdo neobtěžoval odpovědět.
Je sice válka na Ukrajině, ale oddělení styku s tiskem má mnoho zaměstnanců a všechno se netočí jen kolem jedné země. Působí to zkrátka neprofesionálně.
Jako by tím Zamini chtělo dát najevo, že si Martin Stropnický může dělat, cokoli se mu zachce, a že úředníkům jsou jakékoli vztahy na pracovišti, hrozby bossingu a podobně zcela jedno.
A pokud to je tak, jak to působí, je to velmi smutné zjištění…
Aktualizace: Deset hodin po vydání článku a téměř 55 hodin po zaslání dotazů ministerstvo konečně odpovědělo, ale i obecné dotazy prostě smázlo tím, že se k situaci nebude nijak vyjadřovat.