GLOSA: Vladimir Putin se střelil do vlastní nohy. Vstup na Ukrajinu je okupace, nic jiného
Ruský polodiktátor Vladimir Putin (69) se rozhodl napadnout Ukrajinu, a přestože ve svém blábolivém projevu, za nějž by jej pochválili i Adolf Hitler nebo vůdcův ministr propagandy Joseph Goebbels, se snažil válku vůči suverénnímu státu obhájit, celý svět je proti němu. Sice teď straší, ale nakonec může přijít o všechno.
Projev jako o Sudetech
Mnoha Čechům obhajoba invaze na Ukrajinu připomněla plamennou řeč jednoho z nejhorších zločinců historie Adolfa Hitlera, v které dopředu vysvětloval, proč je třeba zabrat Sudety. Nebo řeči Sovětů o bratské pomoci Československu při potírání zdejší rozvíjející se demokracie v roce 1968.
I ruská hlava státu Vladimir Putin použil jako argument ochranu ruských občanů na území separatistů, pletl do toho navíc Lenina, bolševiky, ke kterým se přitom jako agent KGB sám řadí, prohlašoval vyložené lži o ukrajinském státu, který de facto označil za zem, která k Rusku patří a nikdy nezískala státnost. Přitom měla samostatného zástupce v OSN už od roku 1945.
Je to okupace, ne jen vstup vojsk
Kvůli tomu, že i v Česku léta financuje prokremelskou propagandu, mu spousta našinců i teď věří v nesmyslech, jak Američané chtějí dát Ukrajincům jaderné zbraně, jak jde ze strany Putina o mírovou misi. Tak si nalijme čistého vína: jde o sprostou okupaci, pro mě osobně o válečný zločin, o nic jiného. A bylo by fajn, aby i veřejnoprávní média nezjemňovala konflikt nicneříkajícími slovy o vstupech vojsk. Nazývejme věci pravým jménem. Je to ničím nevyvolaný válečný akt.
Nevím, s jakými možnostmi Vladimir Putin kalkuloval, k překvapení všech se ale prakticky celý svět obrátil k ruskému lídrovi zády. Dokonce i Čína hovoří kriticky, a to kolikrát pokrývala různé diktátorské zločiny.
Je Západ slabý?
Jasně, někteří se uštěpačně smějí demokratickým zemím za pomalé přijímání rezolucí a sankcí, ruský prezident si s nimi prý vytírá své pozadí.
Ale tak to úplně není. Jasně; nikdo nechce vyložený válečný konflikt (už kvůli jaderným zbraním), ale Západ má stále silnou páku. A těmi nejsou jen opět vysmívané sankce, které ve skutečnosti Kreml pořádně bolí už léta, i když tvrdí opak.
Rusko je zcela závislé na financování státu z deviz za ropu a plyn. Z daní nemá tolik peněz, aby zaplatil obrovské výdaje na armádu, ale zaplatil i penzisty a služby sociálního státu. A třeba taková Evropa by se dokázala bez těchto ruských produktů obejít. Bolelo by to, bylo by to drahé, ale šlo by to. Pokud Putin bude dál vyostřovat situaci, může se mu brzy stát rozpadnout pod rukama.
Mindrák z postavení Ruska
Rusové jsou sice národ zvyklý na velmi těžké podmínky a nelegálním okupacím většinově nepokrytě fandí, což je naprosto neuvěřitelné a pro Středoevropana zcela nepochopitelné, ale budou mít dostatek trpělivosti s vládcem, který za 22 let u vesla už úplně ztratil smysl pro realitu a chce se cítit jako mocný báťuška car?
Má evidentní mindrák z toho, že Rusko už nehraje tak důležitou roli ve světové politice jako kdysi Sovětský svaz, ale tímhle respekt nezíská. A dřív nebo později přijde zúčtování. Možná to bude trvat, ale tohle chování je nebezpečné pro celou planetu, takže to těžko ruskému prezidentovi může projít bez trestu.
A na závěr drobná poznámka: když se objeví někdo, kdo činy Ruska bagatelizuje, tak by si podle mého názoru rychle měl uvědomit, že když se Putinovi ustoupí, jednou z dalších obětí jeho rozpínavosti může být i Česká republika…