Google oslavuje výročí Antonína Dvořáka. Jeho symfonie zazněla i na Měsíci
Antonín Dvořák, od jehož narození uplynulo právě 182 let, patří bezesporu mezi světově nejproslulejší hudební skladatele z české hudební kotliny. Jeho Novosvětská symfonie, jejíž premiéra má letos kulaté výročí, zazněla i na Měsíci, a to jako první skladba. A jelikož jde o velmi významnou osobnost, která ovlivnila hudební svět, připomíná ji dnes Google speciálně upraveným logem - tzv. Doodlem - na své hlavní stránce, což je pocta, které se dočká málokdo.
Čas od času zpestří Google svou hlavní stránku tzv. Doodlem, což je speciálně upravené logo, které se váže k významné události či osobnosti spojené s daným dnem. A v pátek 8. září je to přesně 182 let od narození českého hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Navíc se s tou významnou osobností pojí jedno kulaté výročí. V prosinci to bude 130 let od doby, co uvedla newyorská filharmonie v legendární Carnegie Hall ve světové premiéře Symfonii č. 9 E moll s názvem Z Nového světa zvaná též Novosvětská.
Doodle, který je poctou tomuto hudebnímu skladateli, zobrazuje jeho portrét a panorama New Yorku ve tvaru zvukové vlny. Jeho autorem je americký “Doodler” Kevin Laughlin, který v minulosti zpracoval do podoby Doodlu třeba i Staroměstský orloj.
Novosvětská zazněla i na Měsíci
Novosvětská se proslavila nejen pro svou melodickou krásu, ale také proto, že byla první skladbou, kterou si posádka Apolla 11 zahrála na Měsíci během historického přistání v roce 1969. Astronaut Neil Armstrong si ji totiž oblíbil už při hraní ve studentském orchestru.
Světově unikátní sbírku s názvem „Archiv Antonína Dvořáka“ spravuje Národní muzeum České republiky ve svém Českém muzeu hudby. Ve sbírce se nachází celkem 3 500 sbírkových předmětů, včetně originálu rukopisu Dvořákovy 9. Novosvětské symfonie a dalších vzácností.
"O světovém významu Antonína Dvořáka a jeho díla svědčí též to, že Archiv Antonína Dvořáka byl v letošním roce zapsán do prestižního Mezinárodního registru programu Paměť světa UNESCO,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Kde hledal autor Doodlu inspiraci?
A proč Kevin Laughlin ztvárnil slavnostní logo Googlu zrovna takovým způsobem? Odpověď jsme našli v tiskové zprávě agentury Havas PR Prague. "Hlavní melodii Novosvětské znám, protože pronikla do kulturního povědomí podobně jako třeba Debussyho Clair De Lune nebo Šostakovičův Valčík č. 2. Fascinuje mě, jak tuto symfonii ovlivnila americká krajina a zejména město New York. Proto jsem Doodle ztvárnil jako kombinaci portrétu klasického skladatele s panoramatem New Yorku 19. století zpracovaným do tvaru zvukové vlny. Čerpal jsem inspiraci i z přebalů alb Novosvětské, na nichž se tato metropole velmi často objevuje,“ prozradil Laughlin.