Harrison Ford je po pádu letadla už mimo ohrožení života, ale poranil si hlavu. Co to může znamenat?
Harrison Ford (72) se včera ve svém malém letadle zřítil na golfové hřiště u Venice a první zprávy o jeho zdravotním stavu nebyly veselé. Podle svědků byl po nehodě sice při vědomí, ale utrpěl poranění hlavy a mluvilo se i o poranění čelního mozkového laloku.
Nebezpečí tohoto zranění tkví v tom, že člověk je po ráně do hlavy, která lalok poškodila, zdánlivě v pořádku, dokáže mluvit a chodit bez potíží a orientuje se v situaci, po chvíli ale, a to může být až i po několika hodinách, upadne do kómatu a někdy to bohužel skončí i smrtí.
Ostatně ani celebritám se zranění předního mozkového laloku nevyhýbá, utrpěl jej moderátor Top Gearu Richard Hammond (45), který se v roce 2006 vyboural v dragsteru Vampire a byl několik týdnů v kómatu, následky si nese dodnes, ale nejsou vidět na první pohled. Změnila se mu totiž osobnost a právě změna osobnosti a chování je jedním z typických příznaků tohoto poranění.
V roce 2009 zasáhla pilota formule 1 Felipeho Massu letící ocelová pružina z vozu Rubense Barrichella, prosekla mu helmu a Felipe s vozem v bezvědomí havaroval, léčba naštěstí trvala jen rok.
Nejhorší konec poranění předního mozkového laloku byl pro herečku Natashu Richardson (†45), manželku irského herce Liama Neesona. Ta spadla na lyžích a uhodila se do hlavy, přesně podle zákonitostí této zákeřnosti se po pádu postavila na nohy a běžně komunikovala, po pár hodinách si ale začala stěžovat na silné bolesti hlavy a nepomohl jí ani urgentní převoz do nemocnice, zemřela druhý den.
Fordův syn Ben ale na svém Twitteru potvrzuje, že jeho otec je v nemocnici v pořádku a je mimo ohrožení života. Podle Bena, který pracuje coby vyhledávaný šéfkuchař, je Harrison Ford jen ošklivě potlučený a je dost silným chlapákem, aby se brzy plně uzdravil. Nezbývá než doufat, že v nemocnici pod stálým dohledem by nikomu tenhle plíživý strašák neunikl.