Harry tu ženu miluje. S ní si ale bere i její zvláštní rodinu, říká expert na královskou dynastii Jindřich Forejt
Už dnes to vypukne. Princ Harry si v kapli sv. Jiří na hradě Windsor řekne ano s Meghan Markle (36). Jak vůbec britská královská rodina vnímá, že nastávající vévodkyně je neurozeného původu? A bude obřad probíhat jinak, než kdyby byla? Otázky pro televizi OneTV.cz zodpověděl Jindřich Forejt, který je odborníkem na britskou královskou dynastii.
"Průběh královské svatby v jedenadvacátém století není diktován tím, zda nevěsta, kterou si vybere britský princ, je urozeného nebo neurozeného původu. Svatba se bude řídit jistými tradicemi, které odkazují v tomto případě k postavení ženicha, ale původ nevěsty by se řešil tak zhruba před sto lety. Dnes už je britská monarchie bezesporu modernější. Ano, je pravdou, že kdyby nevěsta pocházela z královské dynastie jiné evropské země, tak by se do obřadu jistě promítly tradice a zvyklosti té jiné země. Tato nevěsta ale pochází ze Spojených států, takže forma bude klasická, britská královská," uvedl Jindřich Forejt
Každou britskou svatbu provázejí jisté zvyklosti a tradice. U té, jako je tato je jich ještě daleko více. Svatba se v první řadě samozřejmě odehrává v církevním prostředí. "Sama nevěsta byla tedy pokřtěna před několika málo týdny a řekla k tomu, že je to z úcty ke královně. Za druhé se svatba může konat jen se souhlasem královny. To se týká prvních šesti následníků trůnu. Pokud by souhlas nedala, vyloučilo by to do budoucna jejich následnictví trůnu. Princ a Meghan se rozhodli, že obřad uspořádají na hradě Windsor. Je to symbolické, jelikož hrad dal před 101 lety jméno celé panovnické (Windsorské) dynastii. A i k tomu musí dát královna souhlas. Britský obřad provází pochopitelně řada symbolů. Princ Harry sloužil dlouhá léta v britské armádě, proto můžeme vidět na různých místech stát vojáky v uniformách. Ať už královské jezdectvo, irskou gardu, námořnictvo a například i letectvo. Důležití jsou i vysocí hodnostáři anglikánské církve, kteří budou na obřadu hned dva. Winsdorský děkan povede obřad a arcibiskup z Canterbury, který je duchovní hlavou anglikánské církve, ten manžele oddá," říká expert na královskou rodinu.
Nelze opomenout, že součást královské veselky je i slib, kteří oba složí. Dříve by to měla Meghan složitější. Dnes jí ale veřejný slib trápit nemusí. Formulace, které bude vyslovovat, jí určitě nejsou cizí. "Anglikánská církev má předepsanou formulaci slibu, dokonce jich má několik. Dnes se tyto věci rozlišují i podle doby, kdy byla schválena. Když se současná královna Alžběta II. vdávala za Philipa z Edinburghu v roce 1947, tak dodržovala formu, která platila od 17. století podle anglikánské knihy modliteb a svému manželovi Philipovi slibovala, že ho bude také mimo jiné poslouchat a že mu bude sloužit. Dnešní nevěsty mohou ale zvolit příjemnější způsob slibu, říkají, že budou svého manžela milovat, ctít, někdy i následovat, respektovat, ale už tam není ono poslouchat nebo dokonce sloužit," vysvětluje odborník.
Je celkem logické, že britská královská rodina je sledována širokou veřejností a přitahuje pozornost, protože podle Forejta slouží jako jakýsi příklad nebo vzor. "Je to ale jako v každé rodině," tvrdí Forejt a pokračuje. "Princ Harry si ale bere ženu, do které se zamiloval, a také trochu její rodinu. A ta rodina do jeho života vstoupí. On je nejen syn Diany a Charlese, ale je to především bratr budoucího krále, prince Williama, a jednou mezi nimi bude třeba i větší sepětí než je dnes, protože William bude vládnoucím monarchou a první, na koho se bude obracet bude bratr Harry. Toto je třeba říci."
Nelze si nevšimnout, že v médiích je rodina Meghan Markle skutečně pod drobnohledem Forejt na to má jasný pohled. "To, co v posledních týdnech zaplňuje přední stránky novin, to jsou věci, které jsou přirozeně smutné, ale britská královská rodina členy rodiny Meghan Markle neusměrní. Tlak na rodinu americké herečky musí být obrovský. Pronásledování fotoreportéry, studování každého jejich gesta. To si neumíme představit. Připomínám také, že Meghan Markle není zdaleka jediná neurozená dívka, která se za posledních dvacet let do rodiny přivdala," doplňuje Forejt. Mediální humbuk byl i kolem předchozích žen, které se zrovna nenarodily na zámku.
Možno zmínit Kate Middleton, která si vzala prince Williama. "Pro mě měla tedy bližší model chování, než jaký zvolili příbuzní Meghan Markle, ale to není chyba slečny Markle. To je zodpovědnost těch, kteří to dělají a kteří se snaží participovat a zvýhodňovat svoje postavení. Je to něco, co si sami nevydobyli a asi si ani nezaslouží. Použil bych opis mluvčího kensingtonského paláce, který řekl, že v tomto případě prosí o pochopení ve vztahu k nevěstě," ukončuje Forejt svoje povídání.