Havlova vila má nového majitele: Stát stavbu prodal za 21 milionů až na třetí pokus
V srpnu loňského roku Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových začal vilu nabízet za odhadovaných 30 milionů korun. Postupně se částka snížila na 21 milionů korun. Dům byl úřadem charakterizován po stavebně-technické stránce jako průměrný, jen s částečným vlivem zanedbané údržby. Dům potřebuje projít opravou, ale nakonec se státu podařilo nemovitost prodat v dražbě na třetí pokus. V aukci spolu soupeřili dva zájemci.
"Není neobvyklé, že se nemovitosti prodávají ve více kolech. Záleží na mnoha faktorech. V tomto případě například více zájemcům vadila přílišná svažitost pozemku," uvedl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka serveru HlídacíPes.org.
Vila prezidentova strýce
Vilu navrhl architekt Max Urban pro Miloše Havla, což byl strýc prvního českého prezidenta Václava Havla. Miloš Havel byl podnikatel a filmový producent, do celého objektu investoval nemalé peníze.
Funkcionalistickou vilu Lumiérů 41 na Barrandově nechal postavit pražský podnikatel v oboru stavebnictví Václav Maria Havel, což byl otec právě Václava Havla, českého prezidenta. Otec a ani jeho bratr Miloš ve vile nežili. Budova později fungovala jako mateřská škola.
Vila jako muzeum
Ministerstvo kultury a jeho příspěvkové organizace aktuálně řeší širokou škálu rozvojových projektů. Předmětná vila nesouvisela s žádným z nich, proto ministerstvo kultury neuvažovalo o jejím převzetí a využití," prohlásila mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová. Varianta, že by stavba sloužila jako muzeum, tedy zůstala nevyužita.