Heroinové Tereze svitla naděje: Vytáhla z rukávu eso, které by ji mohlo dostat na svobodu
Tereza Hlůšková byla v lednu 2018 zadržena na mezinárodním letišti Allamy Iqbala v pákistánském Láhauru. Celníci jí totiž našli v kufru téměř 9 kilo heroinu, který se snažila propašovat. Byla umístěna do vazby a po dlouhých 15 měsících si vyslechla rozsudek soudu, který rozhodl, že si ve vězení Kot Lakhpat musí odpykat 8 let a 8 měsíců.
Naděje na návrat domů
Tereza se samozřejmě odvolala a na další soudní líčení stále čeká. Portál HlídacíPes.org nyní informoval, že si Češka našla nového právníka. Je jím proslulý právník Saif ul Malúk, jenž si získal celosvětovou popularitu úspěšnou obhajobou pákistánské křesťanky Asie Bibiové.
Odvolací soud se zkušeným právníkem je pro Hlůškovou poslední možností. Hlůšková neztrácí naději a pevně doufá, že by se mohla domů podívat dřív než za sedm let. Věří v to i její nový právník. "Po pečlivém prostudování případu Terezy Hlůškové a přípravě jejího odvolání věřím, že ji vrchní soud v Láhauru propustí na svobodu," uvedl pro server Malúk. Podle jeho slov má původní rozsudek nad Terezou Hlůškovou slabé základy.
Vrchní soud v Láhauru měl případ projednávat již koncem března, ovšem kvůli koronavirové pandemii bylo jednání odročeno. V červenci pak začínají dvouměsíční prázdniny, tudíž odvolací soud by se mohl konat někdy v průběhu podzimu.
Pokud bude odvolání úspěšné, případ končí a pašeračka Tereza by se dostala na svobodu. "V případě, že obhajoba s odvoláním u vrchního soudu uspěje, odsouzený je během několika dnů propuštěn na svobodu. Je to finální rozhodnutí, už neprobíhají žádná další soudní řízení," doplnil právník.
Saif ul Malúk
Saif ul Malúk je velmi zkušený právník, který má za sebou řadu úspěšných případů. Nejvíce se zapsal do paměti veřejnosti, když hájil Asii Bibiovou. Ta byla odsouzena k trestu smrti za rouhání. Ve vězení si pobyla osm let.
Nejvyšší soud však díky úspěšně vedenému odvolání zbavil Bibiovou všech obvinění. V lednu 2019 ji propustil na svobodu. Hodně lidí ale s jejím propuštěním zásadně nesouhlasilo, a tak po celé zemi docházelo k ohromným protestům islámských radikálů. V ochranné vazbě proto Asia zůstala až do května 2019, dokud si nesehnala letenky do Kanady, kde našly již dříve azyl její děti.