Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Hlavně ať jsou v bezpečí! „Neodflákněte“ s dítětem hovor o nebezpečí na internetu

Hlavně ať jsou v bezpečí! „Neodflákněte“ s dítětem hovor o nebezpečí na internetu
Zdroj: Pixabay
Bezpečný internet

Znají to všichni rodiče – strach o dítě je obrovský. Jenže zatímco starší generace maminek a tatínků se obávaly toho, že dítě spadne z prolézačky, zraní se při jízdě na kole nebo ho porazí auto, dnešním rodičům přibyla další starost. Bezpečí potomků ve virtuálním světě.


Poslední měsíce přitom strávily děti po celém světě na počítači, tabletu či telefonu mnohem více času, než by se dospělým líbilo. Internetové připojení však bylo jedinou možností, jak se děti mohly vzdělávat v době pandemie. O to důležitější je neustále potomkům zdůrazňovat, jak nebezpečný může virtuální svět být.

Na tuhle těžkou práci přitom rodiče nemusejí být sami, společnost Huawei jim chce pomoci prostřednictvím svého vzdělávacího projektu, který najdou jednoduše pod hashtagem #vbezpeci. Jeho cílem je, aby děti používaly internet bezpečně a také věděly, jaká úskalí na ně číhají a jak se jim postavit.

Začněte u sebe…

Než na dítě „nastoupíte“ srovnejte si v hlavě, zda si vy počínáte na síti vždy bezpečně a neriskujete. „Podle průzkumu naší společnosti devět z deseti Čechů považuje kybernetickou bezpečnost za důležitou a 88 procent respondentů dokonce považuje za velmi důležité, aby byla kybernetická bezpečnost posilována. Stejně jako v rámci svého zdraví musíme dbát o imunitu, vyváženost, zdravý životní styl, prevenci, očkování, stejně tak v digitálním světě musíme o tu naši digitální odolnost pečovat každodenně a nepodceňovat žádná nebezpečí,“ poznamenává Pavel Košek, ředitel korporátní komunikace společnosti Huawei s tím, že digitální svět zároveň přeceňujeme i podceňujeme.

Hlavně ať jsou v bezpečí! „Neodflákněte“ s dítětem hovor o nebezpečí na internetu


Je to oblast aplikací, ve které jsme schopni odklikat spoustu věcí, které nejsou v pořádku, jsou to hesla, která nemáme vždycky úplně silná a je to zveřejňování našich údajů a případně intimních materiálů,“ doplňuje Pavel Košek. Rodičům by v souvislosti s bezpečím na internetu poradil hlavně trpělivost, získávání informací, sdílení zkušeností s dalšími rodiči a také ale to, aby se spojení internetu a dětí neobávali.

První hovor už ve školce

Vždy záleží na tom, s jak starým dítětem nebezpečné situace probíráte. Co se předškoláků do šesti let týče, statistiky mluví zajímavými čísly. Byť skoro 12 % dětí do 5 let vlastní tablet a 3 % mobilní telefon a přes 73 % rodičů reguluje potomkům čas trávený na internetu, pouhých šest procent rodičů takto starých dětí řeší kontrolu pomocí softwaru.

Zásadní je také zabezpečení antivirem a firewallem, mějte také na paměti, že přístupová hesla mají znát dospělí, děti ne. U takto malých dětí je třeba také zablokovat nevhodné stránky, hodit se bude třeba Google Family Link či jiná bezpečnostní aplikace. I předškoláci by měli dostat od rodičů informace o tom, jaké se na internetu dějí podvody, co je virtuální šikana a co je může potkat.

Hlavně ať jsou v bezpečí! „Neodflákněte“ s dítětem hovor o nebezpečí na internetu


Co hrozí školákům?

Dítě do 12 let, to je jiná. Věděli jste, že první mobilní telefon dostávají děti zpravidla mezi 7 a 9 rokem? A zatímco menší děti jsou rozhodnutím rodičů přece jen pod dohledem už jen tím, jak dlouhou dobu mohou moderní technologie používat, u mladších školáků už čísla tak lichotivá nejsou. Skoro 63 % rodičů totiž takto starým dětem vyhledávání na internetu neomezuje a tak je na čase si vážně důkladně popovídat. Kyberšikana, sexuální vydírání, to už je něco, s čím se tyto děti prostě setkat mohou.

Ve třinácti přicházejí sociální sítě

Zlom nastává ve třinácti letech, tady už nastupují sociální sítě, které jsou mladším dětem prozatím „utajeny.“ Co se čísel týče, necelých 81 % rodičů varuje své děti před komunikací s neznámými lidmi, takto staré děti ale denně tráví průměrně 85 minut sledováním videí na YouTube, ve srovnání s 80 minutami strávenými na TikTok. Zmíněná videa přitom mohou obsahovat sexuální nebo agresivní obsah, anebo nabádají k nejrůznějším pochybným výzvám.

V tomto věku využívá YouTube téměř 90 % dětí, Facebook 72 % a Instagram skoro 69 %. A to bez ohledu na to, že profil na sociálních sítích ještě oficiálně mít nelze. I tak je třeba, aby teenager podrobně věděl, co od sociálních sítí, e-mailu, zpráv a hraní online her může očekávat. A jedno je velmi důležité, to, co dítě na internet vypustí, to už tam navždy zůstane. Je to velmi zásadní, více než 15 % českých dětí totiž posílá přes internet intimní materiály!

Hlavně ať jsou v bezpečí! „Neodflákněte“ s dítětem hovor o nebezpečí na internetu


Nebojte se říct si o pomoc

I rodiče jsou ale jen lidé a pokud si nevědí rady, ale zároveň jim velmi záleží na tom, aby se potomek nestal obětí internetových zločinců, není ostuda říct si o pomoc. Třeba projekt e-bezpeci.cz poradnu, kontaktovat lze i přímo Linku bezpečí na čísle 116 111, policii nebo projekt Stop Online. Zde je možné hlásit nezákonný obsah na internetu. A využít můžete i Desatero digitálního rodiče projektu #vbezpeci. A pozor, projekt #vbezpeci mohou vyzkoušet i senioři, i ti totiž bývají podvody ohroženi!

Další články

Nejnovější kauzy