Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Hlavní postavy 17. listopadu: Komunista Čalfa byl vždy na správném místě

Hlavní postavy 17. listopadu: Komunista Čalfa byl vždy na správném místě
Zdroj: archiv
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
rok 1989
Slovenský advokát Marián Čalfa (73) patří k největším postavám sametové revoluce. Do roku 1989 oddaný komunista, po 17. listopadu člověk, který rychle pochopil situaci a sedl k jednacímu stolu s Václavem Havlem. Muž který pochopil, že revoluční dny mají rychlou dynamiku a kdo se bude bát riskovat, toho běh dějin odstaví na vedlejší kolej.

Role Mariána Čalfy je někdy až démonizovaná. Říká se o něm, že právě on dohodl s Václavem Havlem, že komunisti nebudou za své zločiny pykat. Právě on zajistil, že prezidentem bude Havel a nikoliv Alexander Dubček, který měl velkou podporu veřejnosti. Zeptat se dnes Čalfy, jak svou roli v revolučních letech vidí s odstupem doby, je nemožné. Třicet let po revoluci odmítá dávat rozhovory s tím, že co říci chtěl, již řekl.

Čalfa nikdy nebyl fanatickým komunistou. Spíše byl pečlivým úředníkem, který díky své píli a znalostem stoupal krok po kroku v komunistické hierarchii. A vždy byl mužem, který se v klíčových minutách uměl správně rozhodovat. Jako by měl křišťálovou kouli a věděl, co bude výhodné a do kterého vlaku je čas naskočit.

Komunistou od 18 let

Narodil se v Trebišově roku 1946. Do komunistické strany vstoupil v 18 letech. Veřejnost ho poprvé významně zaznamenala v roce 1988, kdy se stal ministrem ve vládě Lubomíra Štrougala. Když se předsedou vlády stal Ladislav Adamec, byl Čalfa již zkušeným politikem. Po odstoupení Ladislava Adamce z funkce se právě Čalfa stal stěžejní postavou, která jednala s Občanským fórem.

Dubčeka vyšachovali ze hry

První schůzka mezi Havlem a Čalfou se uskutečnila 15. prosince na Úřadu vlády. Toto jednání je opředeno legendami. Havel prý nechtěl s Čalfou jednat o samotě, chtěl věci řešit transparentně. Co si přesně oba muži řekli, vědí jen oni dva. Každopádně Čalfa už věděl, že komunismus končí, a nabídl Havlovi klidné předání moci. Vznikla dohoda, že prezidentem se stane Havel a Slovák Čalfa bude předsedou vlády. To byla dohoda, která ze hry vystrnadila populárního Alexandra Dubčeka. Spekuluje se, že Havel za klidné předání moci slíbil komunistickým prominentům beztrestnost.

Havla zvolili komunisté

Právě Čalfa domluvil, že Federální shromáždění zvolí Havla prezidentem. Havel oponoval, že komunisté ho volit nebudou. Čalfa údajně odvětil, že masa složená z komunistů je zvyklá poslouchat, a Havlovi slíbil hlasy. Dne 29. prosince 1989 parlament plný komunistů zvolil prezidentem člověka, který byl ještě před pár dny považován za třídního nepřítele.

Osobní poradce

V roce 1990 Čalfa vystoupil z komunistické strany. Dostával nabídky, aby vstoupil do ČSSD, ale to vždy odmítl. Po roce 1992 opustil politiku a začal pracovat v soukromém sektoru. Mimo jiné se stal Havlovým osobním poradcem a pomohl mu s prodejem Lucerny.

Daří se mu

Později působil v několika dozorčích radách, býval označován za jednoho z nejvlivnějších Čechoslováků a hovoří se o tom, že dokázal shromáždit velký majetek. V podstatě nezažil prohru a na co sáhl, to mu vyšlo. Na sametovou revoluci vzpomíná jen v soukromí a žádosti o rozhovor odmítá s tím, že jeho role již byla dostatečně popsána historiky.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy