Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Hlavní postavy 17. listopadu: Michael Kocáb dovedl k jednacímu stolu komunisty a OF

Hlavní postavy 17. listopadu: Michael Kocáb dovedl k jednacímu stolu komunisty a OF
Zdroj:
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
sametová revoluce
K výrazným postavám sametové revoluce patří také hudebník Michael Kocáb (65). Patřil k zakládajícím postavám iniciativy Most, která chtěla dostat k jednacímu stolu zástupce komunistů a členy disidentského hnutí.

Dá se říci, že na počátku politického života Michaela Kocába stála kapela Pražský výběr. Podivná hudba a provokující Kocáb vyvolávali v komunistech otázky, zda kapelu nezakázat. V červnu roku 1989 navíc Kocáb v televizi vyzval k tomu, že je třeba trvat na navrácení ztracených občanských práv a svobod.

Už na jaře roku 1989 zakládá Kocáb spolu s Michalem Horáčkem iniciativu Most. V plánu původně nebylo svrhnout komunistický režim, ale navázat dialog mezi komunisty a opozicí. V září 1989 je s programem iniciativy seznámen předseda vlády Adamec Než ale stihne zaujmout nějaké stanovisko, přichází listopad a sametová revoluce.

Pomohl dostat Havla na Hrad

Kocáb vždy těžil z toho, že je dobrým přítelem Václava Havla A Havel se zase mohl spolehnout na Kocába. Dne 28. prosince 1989 byl Kocáb kooptován do Federálního shromáždění ČSSR jako poslanec za OF. O den později byl na jeho návrh zvolen Havel prezidentem. Hlasy komunistů zajistil Marián Čalfa Ten s Havlem dohodl, že komunisté v poklidu předají moc. Čalfa dohodl, že prezidentem bude Havel, nikoliv Dubček, který se na Hrad těšil.

Velkou popularitu Michael Kocáb získal jako předseda parlamentní komise pro dohled na odsun sovětských vojsk z Československa. Když poslední ruský voják opustil naše území, tak Kocáb z politiky odešel. Tvrdil, že jeho mise je splněna a je čas věnovat se hudbě a podnikání.

Z veřejného života ale neodešel. V letech 1993–2003 působil jako poradce prezidenta Václava Havla a v roce 2008 oznámil kandidaturu v senátních volbách za Stranu zelených. Tady začíná nový příběh, ve kterém Kocáb část kreditu u náročné veřejnosti poztrácel.

Dále můžete číst:

Hlavní postavy 17. listopadu: Komunista Čalfa byl vždy na správném místě

Hlavní postavy 17. listopadu: Poslední šéf estébáků Lorenc tajným nařídil, aby nic nedělali

Hlavní postavy 17. listopadu: Mrtvého studenta Šmída stvořila nevyrovnaná holka a Petr Uhl

Hlavní postavy 17. listopadu: Komárek radil Che Guevarovi a sliboval marku za 2 koruny

Hlavní postavy 17. listopadu: Podal ruku Havlovi a chtěl klid. Takový byl komunista Adamec

Hlavní postavy 17. listopadu: Prezidentem měl být Dubček. Havel mu místo na Hradě vykoufkl

Hlavní postavy 17. listopadu: Komárek radil Che Guevarovi a sliboval marku za 2 koruny

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy