Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Hlavní postavy 17. listopadu: Podal ruku Havlovi a chtěl klid. Takový byl komunista Adamec

Hlavní postavy 17. listopadu: Podal ruku Havlovi a chtěl klid. Takový byl komunista Adamec
Zdroj:
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
sametová revoluce
Předseda vlády, umírněný komunista, pragmatik a také chlap, který pochopil, že přišel konec jedné éry. Takový byl Ladislav Adamec. Muž, který zasedl k jednacímu stolu s Václavem Havlem a předal moc Občanskému fóru. Také Adamec patří ke klíčovým postavám sametové revoluce.

Mohl být kariérním komunistou, na kterého by byl pyšný i sám Lenin. Rodinný původ mu nahrával do karet. Jenže plány Ladislava Adamce přeťal 17. listopad 1989. Když měla vrcholit jeho éra, objevili se v ulicích Prahy studenti a režim se začal drolit. Když se pak Adamec ocitl u jednoho stolu s Václavem Havlem, moc prostoru na politické šachy již neměl.

Ladislav Adamec se narodil 10. září 1926 do rodiny horníka. Pracoval jako dělník, ale brzy pochopil, že lákavější bude práce pro stranu. Vrcholem byl říjen roku 1988, kdy se Adamec stal předsedou československé vlády. Do listopadu 1989 zbývalo něco málo přes rok.

Už 19. listopadu 1989 bylo Adamcovi jasné, že proti němu stojí lidé, kteří chtějí změnu. Usedl k jednacímu stolu s Michaelem Kocábem a Michalem Horáčkem, kteří zastupovali iniciativu Most. O dva dny později se Adamec potkal s prvními zástupci Občanského fóra. Adamec uznal, že společenské změny jsou nutné, ale stále trval na tom, že vedoucí úlohu ve společnosti musí udržet KSČ. Letěl se poradit s Gorbačovem, co dělat, ale ten ho nepřijal. Adamec musel jednat.

Já jsem Havel...

Dne 26. listopadu 1989 se v Obecním domě sešel s Václavem Havlem. Atmosféra byla přátelská, ale napjatá. "My se spolu ještě neznáme. Já jsem Havel," představoval se Václav Havel. "Já jsem Adamec. Těší mě," uvedl předseda komunistické vlády. Po Adamcově boku už seděl Marián Čalfa, tedy muž, který chápal, že občané komunisty odmítají. Jednat ale nechal Adamce.

Havel chtěl, aby Adamec předstoupil před lid na manifestaci, která se měla konat na Letné. Zároveň Adamce seznámil s požadavky Občanského fóra - odstoupení zkrompromitovaných papalášů, vyšetření zásahu na Národní třídě a propuštění politických vězňů. Adamec Havlovi odvětil, že požadavky je možné splnit, ale musí se postupně. Zároveň Havla varoval, že stát se nesmí rozsypat a zkolabovat.

"Jsem ochoten na Letné vystoupit. Ale s jednou prosbou. A to, že také vy mi pomůžete udělat všechno pro to, abychom národ uklidnili, aby dopady stávky byly co nejmenší. Pane Havel, pozor. Kdyby se nám rozsypala doprava nebo energetická situace, to už by nikdo v této zemi nedal dohromady. To je třeba, abychom si uvědomili," připomíná Adamcova slova Český rozhlas.

Adamec na Letné skutečně vystoupil. Téměř milion lidí ho přijal vlídně. Když ale Adamec odsoudil generální stávku, dav ho vypískal. Přesto ho ještě 3. prosince 1989 prezident jmenoval do čela nové vlády. Občanské fórum tuto vládu ale odmítlo. Dne 7. prosince Adamec odstoupil a přenechal své místo Čalfovi Ten byl o několik tahů napřed a s Havlem dohodl, že ideální bude, když komunisté v poklidu předají moc.

V politice se Adamec udržel i v roce 1989, ale už jen paběrkoval. Ve Federálním shromáždění jako poslanec setrval až do zániku Československa v prosinci 1992.

Ladislav Adamec zemřel 14. dubna 2007 v Praze. Bylo mu 80 let. Zanechal po sobě syny Ladislava a Miloše, přičemž Ladislav se stal po revoluci úspěšným a bohatým podnikatelem. Tatínek by z toho měl zřejmě radost.

Dále můžete číst:

Hlavní postavy 17. listopadu: Komunista Čalfa byl vždy na správném místě

Hlavní postavy 17. listopadu: Poslední šéf estébáků Lorenc tajným nařídil, aby nic nedělali

Hlavní postavy 17. listopadu: Mrtvého studenta Šmída stvořila nevyrovnaná holka a Petr Uhl

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy