Novinářka Markéta Kutilová upozornila na svém Facebooku na zajímavou věc. Jednání o finanční pomoci Afghánistánu v Norsku se účastní Anas Haqqani. Člen nejradikálnější části Tálibánu, která je odpovědná za mnoho teroristických útoků v Afghánistánu, ale i v Evropě. Na jeho strýce vypsaly Spojené státy odměnu 5 milionů dolarů.
Delegace radikálního hnutí Tálibán, které minulý rok převzalo vládu v Afghánistánu, zahájila v Oslu rozhovory se zástupci afghánské občanské společnosti, jedná i se západními diplomaty. Hnutí chce zajistit Afghánistánu humanitární pomoc, protože v zemi nyní zuří humanitární krize, zůsobená odstřižením od světové ekonomiky po převzetí vlády Talibánem. Většina světa vládu Tálibánu stále neuznává.
Mezi pozvanými i terorista
Jak upozornila na svém Facebooku novinářka Markéta Kutilová, jednání v Norsku mají zvláštní atmosféru. Členem delegace Tálibánu, pozvané a placené norskou vládou, je totiž podle Kutilové i Anas Haqqani.Ten je členem tzv. Haqqani group, což, jak upozorňuje Kutilová, je nejradikálnější část Tálibánu, která je odpovědná za mnoho teroristických útoků v Afghánistánu, ale i v Evropě. Anas byl přes rok vězněn v Bahrajnu, když jel vítat členy al-Kájdy vězněné na Guantánamu.
Tálibán
"Zakladatelem Haqqani group je otec Anase a současným šéfem skupiny je Anasův strýc Khalil Haqqani, mezinárodně hledaný terorista, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 5 mil. USD. Haqqani dostal novou funkci od Tálibánu - je odpovědný za bezpečnost v Kábulu! V minulosti měla Haqqaniho skupina úzké vazby na al-Kájdu a podle analytiků spolupracuje i s Islámským státem. Tálibán a ISIS sice někde bojují proti sobě, ale často spolu i spolupracují, když je to výhodné pro obě skupiny," píše česká novinářka, která se specializuje na země Blízkého východu.
"A milý Anas Haqqani je nyní váženým hostem norské vlády a jednají o penězích pro trpící afghánský lid a také o lidských právech. Jenže na minulost Anase upozornil norský novinář afghánského původu Zahir Athari a rozpoutala se veřejná diskuse. Anas byl dokonce předvolán norskou policií k výslechu. Norská vláda tvrdí, že nevěděla, že Haqqani bude členem delegace," dodává Kutilová další podrobnosti.
Dělají si z nás legraci
Na závěr si novinářka neodpustí povzdech nad tím, jakým způsobem jednání o budoucnosti Afghánistánu, do kterého západní země investovaly miliardy dolarů na jeho rozvoj, probíhají: "Mám pocit, že si z nás občas milí politici dělají vážně už legraci. Nejenže s teroristy vyjednávají, ale ještě jim platí soukromé lety a luxusní hotely!? Ale nejsem sama, proti přítomnosti Tálibánu v Norsku se konala řada demonstrací, kterých se účastnili Afghánci, kteří před Tálibánem utekli nebo kterým TB zavraždil příbuzné," píše Kutilová.
Julie Hojdyszová jako oběť nechutného obtěžování. Odporná zpráva od zvrhlého fanouška