Hnilička a Babiš představili NSA: Radek Štěpánek promluvil o dceři a její kariéře tenistky
Štěpánek byl jako jediný z poradců na tiskové konferenci osobně. "Za velmi důležité považuji, aby děti měly všeobecnou sportovní průpravu, která dnes dětem velmi chybí. Základ musí získat v útlém věku a já věřím, že agentura bude podporovat také toto sportování," sdělil Štěpánek. Na otázku redaktora eXtra.cz promluvil i o tom, zda jeho dcera, která má velmi slavné a talentované rodiče (manželkou Štěpánka je Nicole Vaidišová - pozn. red.), půjde v jejich šlépějích. Na jeho odpověď se podívejte ve videu...
Hnilička vybral řadu českých sportovců jako poradce. "Jsou to lidi, se kterými chci spolupracovat a se kterými spolupracuji dlouhodobě," upřesnil a pokračoval: "Slibujeme jako agentura, že to budeme dělat jinak, že budeme transparentní tak, jak si to sport zaslouží, aby všichni viděli, jak programy vznikají," slíbil Hnilička Babišovi i veřejnosti.
Národní sportovní agentura (NSA)
Částečně má parametry samostatného ministerstva pro rozvoj sportu. Její předseda Milan Hnilička například pobírá stejný plat jako ministr. Aktuálně má zhruba čtyři desítky zaměstnanců, plán na další rok je přibližně šedesát. Částečně se jedná o pracovníky, kteří měli na starost agendu sportu na ministerstvu školství. Nyní agentura pracuje na tvorbě dotačních programů pro rok 2021. Úkolem agentury je vypracovávat plány státní politiky ve sportu, poskytovat a kontrolovat využití finanční podpory sportu ze státního rozpočtu. NSA má také organizovat antidopingový program nebo zajišťovat propagaci sportu.
"Jsem strašně rád, že se nám projekt Národní sportovní agentury povedl a dotáhli jsme ho do konce. Pro mě a naši vládu je sport velmi důležitý, naším cílem je dostat peníze k dětem a trenérům," prohlásil Andrej Babiš a povzdechl si, že agenturu nepodpořilo více politiků.
Hniličku nasadil na kandidátku ve volbách do sněmovny v roce 2017. Úspěšně. Vzápětí si napsal na míru šitý zákon o vzniku Národní sportovní agentury, který hlavně díky Babišovi a hnutí ANO prošel loni v červnu sněmovnou.
Pro hlasovalo 102 poslanců, hlasovací protokol ukazuje, že 75 jich bylo z ANO, 10 z ČSSD, 9 z KSČM a 6 z KDU-ČSL. Lidovci byli z opozičního bloku spíše výjimkou, například z poslanců ODS, Pirátů, TOP 09 či STAN nepodpořil projekt Babiše a Hniličky vůbec nikdo.