Hokejista Josef Vašíček by oslavil 40: Letecká tragédie v Jaroslavli fanoušky ničí dodnes
Psalo se 7. září 2011, když Česko obletěla smutná zpráva o tragické smrti Karla Rachůnka, Josefa Vašíčka a Jana Marka Čeští hokejisté zemřeli spolu s dalšími 41 spoluhráči týmu KHL Lokomotiv Jaroslavl poté, co se letoun Jak-42 společnosti Jak Servis během startu nedokázal odlepit od ranveje. Stroj vyjel z dráhy a při následném stoupání se zachytil o anténu v předpolí. Z asi půlkilometrové výšky poté přešel poblíž letiště Tunošna do pádu, havaroval, rozlomil se a začal hořet.
Vyšetřování prokázalo, že příčinou tragédie v Jaroslavli bylo pochybení lidského faktoru. Druhý pilot Igor Ževelov totiž při vzletu s největší pravděpodobností omylem šlapal na brzdový pedál. Na tom by nebylo nic zvláštního, ukázalo se totiž, že se léčil na neurologii se ztrátou citlivosti dolních končetin a ke své práci tedy nebyl vůbec způsobilý. Do výkonu trestu měl pak za svůj podíl viny na neštěstí nastoupit zástupce ředitele letecké společnosti Vadim Timofejev, který se ale trestu vyhnul díky amnestii vyhlášené k 70. výročí vítězství ve 2. světové válce.
" style="border: none; position: relative; visibility: visible; display: block; margin: 0px; padding: 0px;" height="120px" width="400px">Na palubě letadla bylo 37 pasažérů a 8 členů posádky, dohromady tedy 45 osob. Neštěstí přežil jen pozemní mechanik Alexandr B. Sizov. Zesnulí Josef Vašíček, Karel Rachůnek i Jan Marek byli držiteli titulu mistrů světa. Český hokejový svaz rozhodl o vyřazení čísel zemřelých hráčů a hokejovou sezonu 2011/2012 nosil tým jako poctu svým kolegům a kamarádům na dresech nášivky s motivem srdce a hokejky.
Poslední sbohem
Těla Rachůnka, Vašíčka a Marka byla do Česka přepravena leteckým speciálem české armády. V neděli 11. září se konalo pietní shromáždění na Staroměstském náměstí, kterého se zúčastnili nejen zdrcení fanoušci, ale i slavní hokejisté, jako například Jaromír Jágr, Dominik Hašek či Patrik Eliáš. K uctění památky byla držena minuta ticha a na akci navazovala zádušní mše v Týnském chrámu.
Kdo se nemohl dostavit na pietní shromáždění, uctil památku zesnulých hokejistů jiným způsobem. Sociálními sítěmi kolovala prosba o uctění jejich památky tím, že si lidé následujícího dne do práce či do školy obléknou oděv v barvách dresu týmu české hokejové reprezentace. Výzvu z úcty uposlechla i spousta lidí, kteří hokejovými fanoušky nebyli.
Důsledky
Těsně po tragédii, která poznamenala nejen fanoušky, ale i kolegy a především rodiny zesnulých, byla aerolince Jak Servis odebrána licence. Hokejový svaz pak rovněž zvýšil požadavky na přepravu hokejových týmů.