Horentní sumy za pohonné hmoty: Čerpací stanice budou muset hlásit ceny
Ministerstvo financí (MF) v pondělí vyzve čerpací stanice k dennímu hlášení průměrné denní prodejní ceny benzinu a nafty. Pravidelné informování začne v úterý a ministerstvo bude požadovat rozšíření dodávaných informací za každou čerpací stanici i zpětně až ke dni 15. února. První výsledky bude mít úřad v horizontu jednoho týdne, kdy bude schopen rozhodnout, zda tržní situace umožňuje zásah státu formou cenové regulace stanovující maximální výši marží. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva Tomáš Weiss.
Vyhodnocení shromážděných dat začne obratem po obdržení prvních reportů a bude ho mít na starost přímo ministerstvo financí, sekce finanční řízení a audit, které má v případě zjištění nepřiměřeného navyšování marží v rukou nástroje cenové regulace.
Zrušení povinného přimíchání biosložky
Zjišťování výše marží čerpacích stanic je jedním z nástrojů vlády kvůli rekordním cenám pohonných hmot. Vláda v reakci na růst cen ve středu rozhodla také o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a o zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun.
Ministerstvo financí vyzve čerpací stanice k dennímu hlášení ve spolupráci s Českou asociací petrolejářského průmyslu a obchodu a Unií nezávislých petrolejářů. „Pro účely tohoto reportingu se na MF dnes finalizuje IT řešení s cílem minimalizovat administrativní zátěž na straně čerpacích stanic i na straně státu při kontrole reportovaných cenových informací a jejich následném porovnání s vývojem cen pohonných hmot na komoditní burze v Rotterdamu,“ uvedl Weiss.
Benzin poprvé po invazi klesá
Průměrná cena benzinu v Česku v sobotu poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu klesla, a to o 14 haléřů na 47,12 koruny za litr. Nafta naproti tomu nadále zdražuje. Její průměrná cena stoupla o prvním víkendovém dnu o 12 haléřů na 49,53 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Nedělní průměrné ceny zatím CCS nezveřejnila.
V České republice v uplynulých měsících mírně ubylo veřejných čerpacích stanic. Aktuálně je jich motoristům k dispozici 3978, o 13 méně než k 9. dubnu loňského roku. Vyplývá to ze zprávy ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).