Hořká komedie založená na skutečnosti: Nejistá sezóna skrývá zajímavosti, které jste netušili
S humorem, satirickou příchutí i s nádechem nostalgie líčí hořká komedie Ladislava Smoljaka Nejistá sezóna peripetie malého divadelního souboru Divadla starých forem, který má sice úspěch u publika, ale zároveň i stálé potíže s nadřízenými orgány. Ačkoliv si spousta diváků snímek oblíbila, jen málokdo tuší, že se za ním skrývá spousta tajemství, z nichž některá jsou stejně hořká, jako film samotný.
Oblíbená hořká komedie Nejistá sezóna byla natočena podle skutečných událostí. Jediné, co je ve filmu smyšlené, jsou hry, které divadelní soubor hraje. Co všechno se za legendárním snímkem z divadelního prostředí skrývá?
- Ve filmu se často objevují scény, ve kterých je divadlo tlačeno různými institucemi z různých důvodů k tomu, aby napsali novou divadelní hru. V jednom rozhovoru na toto téma Zdeněk Svěrák přiznal, že těmto institucím nahlíženo ex post patří velký dík za to, že je tolik divadelních her, protože pokud se divadelní hry líbily, neměli Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák potřebu psát další.
- Josef Vondráček nemá s divadlem Járy Cimrmana nic společného, ke spolupráci na filmu byl přizván proto, aby ztvárnil postavu v souboru Františka Petišku obvodního lékaře z Brandýse n. Labem, který v souboru působil od roku 1969 do roku 1978, kdy ho stihl srdeční infarkt stejně tak, jako ve filmu.
- Některé postavy mají svá jména odvozená od jmen aktérů. Právě proto se například Jaroslav Weigel ve filmu jmenuje Špaček a Jan Kašpar je Melichar.
- Režisér Smoljak chtěl, aby vše bylo co nejvíce autentické. Roli Markové, organizátorky v Divadle Solidarita, hrála tehdejší ředitelka, neherečka, Jana Vokrojová. Ředitele agentury si zahrál Ludvík Toman, který rok před natáčením skončil ve funkci ústředního dramaturga Filmového studia Barrandov, ztvárnil tedy sám sebe jakožto jednoho z komunistických hodnotitelů.
- Divadelní scény se natáčely v divadle Solidarita v pražských Strašnicích, kde soubor v letech 1983 1992 skutečně účinkoval, než došlo k přestěhování na Žižkov.
- Krátce po premiéře utrpěl Jan Kašpar vážný úraz, po němž zůstal do smrti na invalidním vozíku.
Věděli jste o těchto zajímavostech?