Hororová situace v Mladé Boleslavi: Zaplavili ji oslepení králíci, jejich mrtvoly jsou všude
Každý, kdo kdy přišel do kontaktu s divokým králíkem, ví, že zvíře okamžitě vezme nohy na ramena a zmizí v dáli. O to nezvyklejší pohled se v poslední době nabízí obyvatelům Mladé Boleslavi. Tamní králíci se totiž prochází po ulicích města a před lidmi vůbec neutíkají.
Není to ale tím, že by králíci byli zvyklí na lidi. Nebohá zvířata bohužel nic nevidí. Trpí totiž smrtelnou myxomatózou, která se projevuje masivním otokem očí a zároveň hnisavým výtokem. Králíci tak v důsledku nemoci oslepnou a následně zemřou přímo v ulicích města. Často je také srazí auto, když zabloudí přímo na silnici.
Skoro půl tuny mrtvých králíků za pár dní
"To jdete po cestě po Radouči a támhle je jeden mrtvý králík, támhle je další a další... Je to strašný. Teď jsem viděla na druhé straně ulice jednoho živého, ale bez očí, ten bude taky do pár dnů mrtvý," řekla pro portál iDNES.cz starší obyvatelka Boleslavi.
Lidé tak často volají strážníky, aby si přijeli vyzvednout mrtvolu králíka, která leží například na ulici. Takových případů přitom v poslední době rapidně přibylo. „Jen za posledních devět dnů jsme sebrali zhruba 350 kilogramů mrtvých králíků,“ uvedl pro iDNES.cz zástupce ředitele Městské policie Mladá Boleslav Ondřej Kubala.
Epidemie myxomatózy se mezi mladoboleslavskými králíky šíří nebývalou rychlostí. Nejhorší je to v národní přírodní památce Radouč, kde jich žije početná kolonie. „Během víkendu se nám podařilo nashromáždit síly a prostředky, abychom se tomu mohli věnovat trochu víc, a strážníci tam sebrali zhruba 80 mrtvých králíků,“ informoval Kubala.
Radnice musí počkat, až králíci pojdou
S šířením nemoci se podle veterinářů bohužel nedá nic dělat a město ani nemůže sáhnout k odlovu králíků pomocí dravců. „Bohužel ale letos nemůžeme přistoupit ke standardnímu snižování počtu králíků, tedy za pomoci například dravců, a to kvůli tomu, že králíci mají myxomatózu. Teď tedy nemůžeme dělat nic a musíme tomu nechat přirozený průběh. Po celou dobu ale budeme mrtvá těla králíků sbírat a čistit město,“ vysvětlila pro iDNES.cz mluvčí mladoboleslavské radnice Šárka Charousková.
Podle veterinářů se ale obyvatelé nemusí králičí choroby bát. Nepřenáší se totiž na lidi ani na jiná zvířata. Mazlíčkům by tak nemělo hrozit žádné nebezpečí.