Hrob Jana Kočky: Turistická atrakce plná květin a věnců. Proč zde budou ještě šest týdnů?
"Běžní" lidé sklidí kytky z hrobu ve chvíli, kdy už vypadají povadle. Světští ale drží tradici šesti týdnů. Dá se tak čekat, že tomu bude stejně i u Jana Kočky mladšího, který zemřel na následky tragické autonehody, k níž došlo na dálnici D11.
Okolo hrobu pokračovatele slavného kolotočářského rodu se to každý den jenom hemží zvědavými lidmi. Někteří z nich jsou cizinci, které při pohledu na hrob Jana Kočky jistě napadne, že zde leží například nějaký slavný panovník.
Na pochybách jsou ale i někteří čeští návštěvníci Olšanských hřbitovů, kterým jméno Kočka nic neříká.
"Kdo zde leží?" ptá se například jedna z kolemjdoucích i přesto, že je před ní velká Kočkova fotka. "Asi někdo hodně slavný," odpovídá jí mladý muž.
Když oba následně zjistí, že je pod hromadou kytek a věnců pohřben Jan Kočka mladší, pokrčí rameny, vytáhnou svůj mobil, hrob si vyfotí ze všech úhlů a tiše odejdou.
Na hrob tragicky zesnulého Kočky se chodí dívat i ti, kteří s jeho pompézním rozloučením zásadně nesouhlasí. I tak si ale celý objekt obejdou, utrousí pár poznámek a někteří z nich si ještě hrob vyfotí.
Důvod je prostý. Nic podobného k vidění v České republice není. Naposledy měl takto gigantický pohřeb nejspíše první český prezident Václav Havel. Ale to je trochu jiná situace. Není tak divu, že cizinci mají při pohledu na Kočkův hrob pocit, že zde leží buď někdo velice slavný, nebo zde odpočívá významný panovník.
Ani jedno z toho však není pravda. Jisté ovšem je, že vzhledem ke světským pravidlům bude Jan Kočka, respektive jeho hrob, ještě minimálně dlouhých šest týdnů místem, kde lidé nevěřícně kroutí hlavou.