Hrůza! Luxusní krém způsobil ženě alergickou reakci, která jí znetvořila obličej k nepoznání. Foto přípravku v galerii
Majitelka seznamovací agentury Karen Mooney (52) byla několik let zvyklá používat luxusní kosmetiku. Její pleť byla v pořádku do doby, než vyzkoušela přípravek jedné známé firmy, který jí způsobil extrémní alergickou reakci
Karen zjistila, že má alergii na konzervační látku methylisothiazolinone (MI), kterou ve svých krémech používá jedna známá kosmetická značka. Podle deníku Mail Online se dermatologové před několika dny snažili kontaktovat úřady, aby látku okamžitě zakázaly. Lékaři v Nemocnici svatého Tomáše v Londýně zaznamenali velký nárůst pacientů s alergickými reakcemi právě po přípravcích obsahujících sloučeninu MI.
Kůže začala reagovat po tom, co Karen užívala přípravek na čištění pleti (Lait Démaquillant Cleansing Milk) a zpevňující krém (Extra-Firming Day Cream). Paradoxem je, že výrobky pro čištění a hydrataci pleti od stejné firmy používala už dvě desetiletí a nikdy po nich kožní problémy neměla. "Vždy jsem měla zdravou, bezproblémovou kůži. Myslela jsem, že vředy, které se mi vytvořily, byly ze stresu," uvedla Mooney. S problémy zašla žena k lékaři, který jí předepsal hydrokortizonovou mast. Ani za dva měsíce se ale stav pleti nelepšil a šrámy na ní byly tak bolestivé a masivní, že nešly zakrýt ani make-upem.
Navštívila tedy doktorku Oliviiu O’Gorman-Lalor v Nemocnici svatého Petra v Ahsfordu, která po provedení testů zjistila, že alergii způsobila právě látka MI a čisticí mléko, které Karen použila. "Poslední dobou vídám podobných alergických reakcí víc a víc. Je to zřejmě proto, že se MI používá v přípravcích častěji a ve vyšších koncentracích," řekla lékařka.
Stav Karen už je lepší. Snaží se vyhýbat přípravkům s obsahem MI. "Je strašně těžké se tomu vyhnout, protože je v mnoha věcech uváděn pod různými názvy. Zatím se mi podařilo najít jen dva šampony. Třeba opalovací krém jsem neobjevila žádný, který by tuto sloučeninu neobsahoval."
Někteří odborníci tvrdí, že se s tak velikou epidemií alergií ještě nesetkali. "Je to to nejhorší, co jsem viděl. Neumíme odhadnout, kdy epidemie dosáhne vrcholu," říká dermatologický konzultant doktor John McFadden.
Výrobci kosmetických přípravků zatím odmítají okamžitě jednat a zastavit výrobu s touto sloučeninou, ale je dost možné, že do budoucna budou muset odškodnit poškozené uživatele. Sama firma vyrábějící přípravky, které Karen způsobily alergii, tvrdí, že se vždy najde někdo, kdo bude na nějaké složení špatně reagovat, a že látky, které k výrobě používají, jsou schváleny Evropskou komisí.