Hvězda lechtivých scén z Boženy: Jan Nedbal se s hrůznou ránou osudu nevyrovnal
Jan Nedbal (30) promluvil o děsivém zážitku, který poznamenal celou jeho rodinu. Hercův dědeček byl totiž za druhé světové války deportován do německého koncentračního tábora Buchenwald Strašlivý osud jej stihl kvůli domnělému pokusu o krádež bochníku chleba na trhu v Benešově nad Ploučnicí. V koncentračních táborech vládly otřesné hygienické podmínky, vyskytoval se zde tyfus, tuberkulóza a vězni trpěli hlady. V některých koncentračních táborech se vězňové dokonce uchylovali ke kanibalismu. "Viděl jsem vyřezané orgány z těl, těla bez masa," popisoval lékař otřesné zážitky z nedalekého koncentračního tábora Bergen-Belsen.
Ještě před koncem války se hercově dědečkovi podařilo z tábora smrti uprchnout. Dle Jana se tak stalo jen díky pomoci pana Kocha, který byl rodilým Němcem. Mnoho lidí však takové štěstí nemělo, táborem postupně prošlo neuvěřitelných 240 000 vězňů. Z hrůzných zážitků se hercův dědeček bohužel nikdy nevzpamatoval, čelil podlomenému zdraví a dvacet let po svém úprku zemřel kvůli slabému srdci. "Můj dědeček byl jen jedním z x milionů obětí fašismu, a to jak z období války, tak po ní. Je nesmírně důležité, abychom nikdy nezapomněli," zdůraznil známý herec. "Mohl jsem to totiž být klidně já nebo vy," dodal.
Jan Nedbal se stal miláčkem diváků televizních obrazovek díky seriálu Sestřičky, jehož zásluhou se publiku vryl do povědomí jako sympatický zdravotní bratr Lukáš Hartman. V seriálu Božena si pak mladý talent zahrál Václava Bolemíra Nebeského. V minisérii, kterou vysílala Česká televize, se v roli nespoutaného básníka oddával jedné sexuální scéně za druhou. Vášnivé hrátky s hereckou kolegyní Annou Kameníkovou (26), která ztvárnila Boženu Němcovou, pro něj byly na televizní obrazovce zkušeností s erotickými scénami panenskou.
Mladý herec se do rolí rád vžívá a oddává se jim naplno. Snad i kvůli hrůznému zážitku, který obklopuje auru celé jeho rodiny, si neváhal zahrát v historickém filmu Zpráva. Ten si vysloužil nominaci na Oscara. Snímek pojednává o útěku vězňů z koncentračního tábora v Osvětimi. Natočen byl podle skutečné události. Student DAMU ve filmu ztvárňuje jednoho z vězňů a vzdává tak hold svému dědečkovi. Přestože měla česká premiéra proběhnout 27. ledna, v den výročí osvobození osvětimského koncentračního tábora, musela být kvůli koronaviru odložena na jaro tohoto roku.