Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Ibuprofen na koronavirus neberte, zabije vás... Lékaři vyvrátili nebezpečný hoax

Ibuprofen na koronavirus neberte, zabije vás... Lékaři vyvrátili nebezpečný hoax
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
hoax
Na sociálních sítích se začala šířit zpráva, aby lidé na COVID-19 nebrali léky, které obsahují ibuprofen. Prý to zhorší zdravotní stav a nakonec přijde smrt. Nevěřte tomu. Je to hoax, který už vyvrátili lékaři. Neexistuje žádná studie o vztahu ibuprofenu a nového koronaviru.

Na sociálních sítích se teď rychle šíří různé varianty zprávy o tom, že pokud se teď nakazíte novým typem VŠE O BOJI S KORONAVIREM NAJDETE ZDE. a vezmete si léky obsahující ibuprofen (Brufen, Ibalgin, APO-Ibuprofen, váš stav se zhorší a nakonec umřete. Je to nebezpečný hoax. Pro toto tvrzení nejsou žádné přesvědčivé vědecké důkazy. Od této dezinformace se oficiálně distancovala také Univerzitní nemocnice ve Vídni.

Informace se nezakládá na pravdě a byla opakovaně vyvrácena lékařskými kapacitami. "V současné době jsou po různých sociálních sítích rozesílány zprávy, které se odkazují na zdroje z Vídeňské univerzitní nemocnice. Rádi bychom výslovně upozornili, že se jedná o falešné zprávy, které nesouvisí s naší nemocnicí," stojí v prohlášení kliniky.

Informace jsou falešné i podle expertky na fake news Alexandry Alvarové. Ta na existenci hoaxu upozornila na svém facebookovém profilu.

Studie neexistují

Neexistují žádné vědecké důkazy o negativním dopadu užívání nesteroidních protizánětlivých léčiv. "Žádné takové studie nejsou. Neexistují. Nemoc je tu krátce," uvedl epidemiolog Roman Prymula.

Je však pravdou, že skutečně existuje jeden odborný článek, který o tom pojednává. Teorie se týká receptorů ACE2. Zatím se ovšem se jedná o hypotézu, která není opřena o žádnou klinickou studii. Je tedy dobré si počkat na skutečnou klinickou studii, píše web manipulatori.cz.

Deník La Figaro uvádí, že léky tlumící záněty nemoc COVID-19 nezhoršují, ale maskují příznaky. Důvodem je právě to, že působí protizánětlivě a velmi účinně tlumí bolest. Zánět je totiž normální reakcí těla na infekci a varovným signálem. Léky tedy mohou bránit reakci imunitního systému a maskovat příznaky závažnosti.

VŠE O BOJI S KORONAVIREM NAJDETE ZDE

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy