Islámské teroristy zničit nepůjde. Proč? Protože neuctívají Facebook ani supermarkety
Po útocích na WTC v New Yorku vystoupil před Američany George Bush a oznámil jim, že vypukla válka proti terorismu. Že to bude bolet, ale západní civilizace nad teroristy zvítězí.
Nyní tu máme tu samou situaci. Vystoupil Barack Obama a uvedl, že to, co se stalo ve Francii, je vlastně evropské jedenácté září a že terorismus musí být zničen.
Jenže válku proti terorismu nelze vyhrát. Když začal proti terorismu bojovat George Bush a jeho spojenci, nikam to nevedlo. Situace se vlastně výrazně zhoršila.
V troskách je Irák, velmi špatně na tom je Afghánistán, kde má stále hlavní slovo Tálibán. A máme tu další rozsypané země. Po západní intervenci je v troskách Libye a velmi zle je na tom také Sýrie Odporná sektářská válka probíhá také v Jemenu
Časovaná bomba hrozí v Egyptě, Tunisku, Alžírsku či Maroku. I tyto země stojí na hliněných nohou a zhroutit je může první větší akce bojovníků IS.
Pokud jsme tu před 11. zářím měli Tálibán a Al-Káidu, tak tu nyní máme navíc Islámský stát a nebo islámské radikály z Boko Haram. V Sýrii rostou teroristické skupiny takovou rychlostí, že je rozvědky nestačí mapovat.
Jak z toho ven? Pokud jste si profilovou fotku na Facebooku oblékli do francouzské trikolóry, tak jste učinili solidární gesto. Hodně oblíbený je také hashtag Pray For Paris. Co to o nás svědčí? Že milujeme symboly a že válku proti džihádistům rádi vedeme na internetu Nejlépe s hrnkem horké kávy a dobrou hudbou v repráčcích.
Hodně často říkáme, že si nenecháme vzít evropské hodnoty. Ale už tak nějak nevíme, co to ty evropské hodnoty jsou. Je to wifina v každé vesnici? Je to síť supermarketů v každém městě? Je to volný přístup na Facebook?
Džihádisté také mají své symboly. Patří mezi ně třeba prorok Mohamed. Nebo šaháda, nebo Mekka A nebo Alláh. Mladí kluci jsou ochotni za svého boha umřít. Jdou do boje s tím, že padnou za Alláha. Koncept boha jako hlavní životní síly a výsostného pána a soudce je v islámu stále živý a rozhodující.
Koncept boha v Evropě se vyprázdnil. V našich srdcích má místo individualismus, touha vyniknout, touha nashromáždit majetek a zabezpečit rodinu. Vyměnili jsme boha za mamon a za pohodlíčko.
Co spojuje islámské radikály napříč světem? Je to myšlenka, že umřou ve spravedlivém boji za Alláha Tento koncept je sjednocující a nelze ho vyhnat a zničit. Můžeme zabíjet jednoho džihádistu po druhém, ale tím jen posilujeme kult mučednictví. Zabijeme jednoho radikála a na jeho místo se tlačí další tři. Jeden ve jménu Alláha zemřel, další tři se ve jménu Alláha hrnou do boje.
Co spojuje lidi na Západě? Ano, je to tak. Spojují je sociální internetové sítě. Žijeme virtuální životy na Facebooku a Twitteru a věříme, že reálný svět přišel prostřednictvím monitoru k nám do obýváku.
Proti sobě nyní stojí dva koncepty. Džihád za Alláha versus svoboda slova a projevu, kterou může symbolizovat třeba volný a necenzurovaný internet.
Za co byste šli bojovat se zbraní v ruce? Šli byste položit život za nějaký západní symbol? Umřeli byste za Facebook? Nechali byste se zabít za Twitter Nechali byste se mučit za právo jít si nakoupit do Kauflandu? Zřejmě ne. Obarvit si profilovku je pohodlné, rychlé a nestojí to ani korunu.
Jenže radikální muslimové za své symboly bojují a umírají. A neptají se, zda to má cenu. Zda se to vyplatí.
Co se stane po útoku na Paříž Zpřísní se bezpečnostní podmínky. To znamená, že až poletíte s dětmi k moři, tak vás budou v odbavovací hale buzerovat o něco déle. Zavedou se další kontroly na hranicích. Bude se více monitorovat internet a budou se více sledovat vaše mobilní telefony.
Ale islámský terorismus to nezničí. To, že vám napíchnou telefon, přece neznamená, že přestane existovat radikální džihád. Po útoku na Paříž začnou tajné služby a vlády více špiclovat obyčejné lidi. Ale podhoubí radikálního terorismu bude svět prorůstat dále. Džihádistům je prostě jedno, v jaké barvě máte fotku na Facebooku.