IT je jen pro kluky? Omyl! Dívky mají talent a v oboru chybí
Bezmála dva roky trvající pandemie koronaviru naplno ukázala, bez kterých profesí se lidstvo jednoduše neobejde. Lékaři a sestry, respektive veškerý zdravotnický personál, policisté a hasiči a také odborníci na IT. Protože právě technologie nám život v pandemii velmi usnadnily.
Jenže právě na nedostatek IT odborníků si firmy dlouhodobě stěžují. Přitom jich je celá řada, jen zatím "neobjevených." Prostor ukázat své dovednosti totiž stále nedostává dostatek žen. A nejsou to jen planá slova. Na to, že mezi pohlavími je v tomto odvětví nepoměr, upozornila letos i OSN.
OSN: Hledejte způsob jak se mohou dívky rozvíjet
Stalo se tak při příležitosti mezinárodního dne dívek. Podle organizace totiž narostl globální rozdíl uživatelů internetu podle pohlaví z 11 % v roce 2013 na 17 % v roce 2019, přitom v nejméně rozvinutých zemích světa dosahuje dokonce 43 %. Výzva OSN je proto jednoduchá: Národy, hledejte způsoby, jak dívkám pomoci rozvíjet jedinečný talent právě i v segmentu technologií!
A své k problematice řekl i Eurostat, a to prostřednictvím statistik, které říkají, že v přihláškách na vysokou školu sice převažují ženy, v případě technických oborů jde však jen o třetinu zájemkyň. A další fakt z OSN: Ve více než dvou třetinách světa je podíl žen s dokončeným vzděláním v technických oborech pouze 15 %!
Nejmodernější technologie v oboru
Technologický gigant, společnost Huawei, řekl už před časem dost a své vzdělávací aktivity začal více cílit na dívky. Například program Seeds for the Future jen letos absolvovalo dvacet studentů technologických oborů českých vysokých škol, třetinu z nich tvořily dívky. Program je globální a jeho cílem je seznámit talentované studenty s inovativními projekty třeba v oblastech technologií 5G, umělé inteligence (AI), cloudových služeb či smart cities.
„Čeští studenti mají díky Seeds for the Future jedinečnou příležitost načerpat znalosti a zkušenosti v jednom z nejvíce inovativních prostředí, seznámit se s nejmodernějšími technologiemi v sektoru IT a telekomunikací a získat obrovský náskok oproti svým vrstevníkům,“ říká Dina Mašínová, manažerka projektů společenské odpovědnosti ve společnosti Huawei s tím, že letošní ročník pořadatele potěšil. A to právě pro vysoký zájem ze strany dívek.
Ženy ohrožuje automatizace
Huawei také spolupracuje s neziskovou organizací Czechitas. Ta vznikla před sedmi lety, a to s cílem vzdělávat ženy v technologiích a pracovat intenzivně na tom, aby v oboru získaly zaměstnání. Czechitas pořádá množství vzdělávacích kurzů s ohledem na to, že bez digitalizace to do budoucna jednoduše nepůjde, přitom právě ženy jsou však ve větším ohrožení, protože častěji než muži vykonávají profese náchylné k automatizaci nebo robotizaci.
Co se kurzů týče, mohou ženy volit třeba ty zaměřené na programování, datové analýzy, tvorby webu a další. V Czechitas myslí na to, že IT je profese budoucnosti a poptávka po specialistech je vysoká a ještě poroste a úměrně tomu poroste i možnost najít v oboru uplatnění.
„Věříme, že v digitálním věku musí být ženám poskytován dostatek příležitostí pro zapojení se do technologických oborů a zároveň umožněn otevřený přístup k oborovému vzdělání. Ženy mají ohromný talent a potenciál vést technologické inovace a naše programy jim mohou pomoci tento talent rozvíjet a objevit příležitosti, ve kterých budou moci naplno využít svého potenciálu,“ poznamenává ředitel korporátní komunikace společnosti Huawei Pavel Košek.
Technologický gigant, společnost Huawei, řekl už před časem dost a své vzdělávací aktivity začal více cílit na dívky. Například program Seeds for the Future, který jen letos absolvovalo dvacet studentů technologických oborů českých vysokých škol, třetinu z nich tvořily dívky